Trwa ładowanie...
db1hwqx

Sąd Najwyższy wystosował apel. "Nie jest jeszcze za późno"

Sędziowie Sądu Najwyższego zaapelowali o wprowadzenie zmian do ustaw reformujących sądownictwo. Chcą, by parlament i prezydent "wykazali rzeczywistą wolę" przyjęcia takich rozwiązań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzecznik SN Michał Laskowski mówił o zastrzeżeniach sędziów
Rzecznik SN Michał Laskowski mówił o zastrzeżeniach sędziów (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
db1hwqx

"Nie jest jeszcze za późno na dokonanie stosownych zmian ustawodawczych oraz na skoncentrowanie uwagi na tym, co jest rzeczywistym problemem wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczono w uchwale przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Sędziowie SN chcą, by przedstawiciele władzy ustawodawczej i wykonawczej wykazali "rzeczywistą wolę przyjęcia rozwiązań, które nie naruszają zasady trójpodziału władz, niezależności sądów, niezawisłości i nieusuwalności sędziów".

db1hwqx

Rzecznik organu uściślił, że chodzi m.in. nowe przepisy dotyczące KRS i wybranych ostatnio do Rady 15 sędziów. - Polska racja stanu widziana w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym wymaga kompromisu, wymaga podjęcia działań, które zniwelowałyby te negatywne dla państwa prawa skutki. Apelujemy jednocześnie o podjęcie reform, które w sposób rzeczywisty doprowadziłyby do zwiększenia sprawności sądownictwa - stwierdził rzecznik SN Michał Laskowski.

Zobacz także: Powrót Tuska do Polski? Krasnodębski komentuje

Gersdorf ustąpi? Nawoływano, by została

Na środę zwołano posiedzenie KRS. Ale, jak zadeklarował Laskowski, charakter zebrania będzie "zapoznawczo-organizacyjny" i nie jest "posiedzeniem w rozumieniu ustawy". Nie na to liczył Zbigniew Ziobro, przypominając I prezes SN Małgorzacie Gersdorf o konieczności zwołania posiedzenia Rady z nowo wybranymi sędziami.

db1hwqx

Laskowski przypomniał, że Gersdorf miała je zwołać "niezwłocznie, po świętach". - Święta minęły. Czekam na informację od pani prezes, ale nie znam daty, w jakiej zamierza zwołać to posiedzenie - dodał.

I przyznał, że w trakcie posiedzenia zgromadzenia podjęto temat długości kadencji Gersdorf. - Były głosy nawołujące panią prezes do tego, żeby maksymalnie długo pozostała na swoim stanowisk - stwierdził.

Źródło: sn.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

db1hwqx

Podziel się opinią

Share

db1hwqx

db1hwqx
Więcej tematów