Trwa ładowanie...

Sąd Najwyższy wystosował apel. "Nie jest jeszcze za późno"

Sędziowie Sądu Najwyższego zaapelowali o wprowadzenie zmian do ustaw reformujących sądownictwo. Chcą, by parlament i prezydent "wykazali rzeczywistą wolę" przyjęcia takich rozwiązań.

Sąd Najwyższy wystosował apel. "Nie jest jeszcze za późno"Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d3pevsd
d3pevsd

"Nie jest jeszcze za późno na dokonanie stosownych zmian ustawodawczych oraz na skoncentrowanie uwagi na tym, co jest rzeczywistym problemem wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczono w uchwale przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Sędziowie SN chcą, by przedstawiciele władzy ustawodawczej i wykonawczej wykazali "rzeczywistą wolę przyjęcia rozwiązań, które nie naruszają zasady trójpodziału władz, niezależności sądów, niezawisłości i nieusuwalności sędziów".

Rzecznik organu uściślił, że chodzi m.in. nowe przepisy dotyczące KRS i wybranych ostatnio do Rady 15 sędziów. - Polska racja stanu widziana w wymiarze wewnętrznym i międzynarodowym wymaga kompromisu, wymaga podjęcia działań, które zniwelowałyby te negatywne dla państwa prawa skutki. Apelujemy jednocześnie o podjęcie reform, które w sposób rzeczywisty doprowadziłyby do zwiększenia sprawności sądownictwa - stwierdził rzecznik SN Michał Laskowski.

Zobacz także: Powrót Tuska do Polski? Krasnodębski komentuje

Gersdorf ustąpi? Nawoływano, by została

Na środę zwołano posiedzenie KRS. Ale, jak zadeklarował Laskowski, charakter zebrania będzie "zapoznawczo-organizacyjny" i nie jest "posiedzeniem w rozumieniu ustawy". Nie na to liczył Zbigniew Ziobro, przypominając I prezes SN Małgorzacie Gersdorf o konieczności zwołania posiedzenia Rady z nowo wybranymi sędziami.

d3pevsd

Laskowski przypomniał, że Gersdorf miała je zwołać "niezwłocznie, po świętach". - Święta minęły. Czekam na informację od pani prezes, ale nie znam daty, w jakiej zamierza zwołać to posiedzenie - dodał.

I przyznał, że w trakcie posiedzenia zgromadzenia podjęto temat długości kadencji Gersdorf. - Były głosy nawołujące panią prezes do tego, żeby maksymalnie długo pozostała na swoim stanowisk - stwierdził.

Źródło: sn.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3pevsd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pevsd
Więcej tematów