Trwa ładowanie...
d1yxy0m

Sąd nad Judaszem w Pruchniku. Jest decyzja prokuratury

Wróciła sprawa głośnego sądu nad Judaszem w Pruchniku, który odbył się w Wielki Piątek. I jednocześnie została zamknięta. Prokuratura odmówiła bowiem wszczęcia postępowania w sprawie.
Share
Zdaniem prokuratury uczestnicy wydarzenia nie nawoływali do nienawiści na tle narodowościowym
Zdaniem prokuratury uczestnicy wydarzenia nie nawoływali do nienawiści na tle narodowościowymŹródło: East News, Fot: Krzysztof Chojnacki
d1yxy0m

Nie będzie postępowania w sprawie sądu nad Judaszem w Pruchniku - tak zdecydowała Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. Uznała, że nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym nie miało miejsca.

Uzasadnienie Beaty Starzeckiej, zastępcy prokuratora okręgowego w Przemyślu, cytuje "Gazeta Wyborcza". - Inscenizacja z 19 kwietnia dotyczyła jedynie zwyczaju ludowego o podłożu religijnym, a nie narodowościowym - powiedziała.

Layer 1

Ustalono, że intencją osób, które brały udział w tym zdarzeniu, było kontynuowanie zwyczaju znanego w Pruchniku od ponad 100 lat i potępienie konkretnego zachowania osoby historycznej: Judasza, a nie nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym całego narodu żydowskiego. Przekaz płynący z nagrania, rejestrującego przebieg zdarzenia, w żaden sposób nie podkreśla wyższości i uprzywilejowania jednego narodu nad innym czy innego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym, co należy do znamion tego przestępstwa. W zdarzeniu było napiętnowane jedynie opisane w Biblii zachowanie Judasza, który za "30 srebrników" zdradził swojego Mistrza. Inscenizacja z 19 kwietnia dotyczyła jedynie określonego zwyczaju ludowego o podłożu religijnym, a nie narodowościowym

Beata Starzecka, zastępca prokuratora okręgowego w Przemyślu

Zobacz także: Pedofilia w kościele. Zasłonili pomnik księdza w Licheniu

Przypomnijmy, że podczas sądu nad Judaszem w Pruchniku, dorośli okładali kijami kukłę, która przypomina karykaturę Żyda, i zachęcali do tego dzieci. Procesja, która przeszła przez miasto, zakończyła sie odcięciem głowy Judasza, podpaleniem korpusu i wrzuceniem do rzeki.

d1yxy0m

Przyglądano się sprawie

Niedługo po świętach wielkanocnych Prokuratura Rejonowa w Jarosławiu wszczęła postępowanie ws. nawoływania do nienawiści ze względu na narodowość i wyznanie. Policja z Jarosławia sprawdzała, czy i jak uczestnicy sądu złamali prawo. Postawiła zarzuty z kodeksu wykroczeń - 45-latkowi, który spalił kukłę oraz 17-latkowi, który ciągnął ją podczas widowiska.

Zobacz też: Światowy Kongres Żydów o wydarzeniach w Pruchniku: Niesmak i oburzenie

Wątek dotyczący nawoływania do nienawiści ze względu na narodowość przejęła Prokuratura Okręgowa w Przemyślu.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1yxy0m

Podziel się opinią

Share
d1yxy0m
d1yxy0m
Więcej tematów