Trwa ładowanie...
dcb93sf

Światowy Kongres Żydów o wydarzeniach w Pruchniku: Niesmak i oburzenie

Światowy Kongres Żydów potępił "antysemickie" spalenie kukły Judasza w Pruchniku. Ten zwyczaj został wznowiony w tym roku na Podkarpaciu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 "Sąd" zakończył się na moście, gdzie kukle obcięto głowę
"Sąd" zakończył się na moście, gdzie kukle obcięto głowę (East News, Fot: Hubert Lewkowicz)
dcb93sf

Światowy Kongres Żydów (World Jewish Congress) wydał komunikat, w którym zaznaczył, że jest zaniepokojony doniesieniami o tym, co stało się w Pruchniku (woj. podkarpackie). Doszło tam do powieszenia i spalenia podobizny Judasza Iskarioty.

Jak czytamy w oświadczeniu, kukła "była wykonana w taki sposób, by wyglądać jak stereotypowe wyobrażenie Żyda" - podaje Polsat News za PAP.

"Upiorne odradzanie się atysmityzmu"

Jeden z wiceprezesów Światowego Kongresu Żydów, Robert Singer wyraził "niesmak i oburzenie" wobec tej "jawnie antysemickiej manifestacji".

dcb93sf

"Żydzi są głęboko zaniepokojeni upiornym odradzaniem się średniowiecznego antysemityzmu, który prowadził do niewyobrażalnej przemocy i cierpień" - podkreślił Singer.

"Można się tylko zastanawiać, jaka byłaby reakcja Jana Pawła II, który uczył katolików w swej ojczystej Polsce i na całym świecie, że antysemityzm jest grzechem przeciwko Bogu i człowiekowi, na tak jawne odrzucenie jego nauk. Możemy tylko mieć nadzieję, że Kościół oraz inne instytucje uczynią wszystko, co w ich mocy, by pokonać te przerażające przesądy, które są plamą na dobrym imieniu Polski" - czytamy w komunikacie.

"Sąd nad Judaszem"

W Wielki Piątek w położonym na Podkarpaciu miasteczku Pruchnik wznowiono kontrowersyjny zwyczaj, znany od XVIII wieku. Przed kościołem odbył się "sąd nad Judaszem".

Kukła z pejsami, brodą i jarmułką na głowie otrzymała 30 uderzeń kijami, co odpowiadało ilości srebrników, które Iskariota otrzymał za zdradę Jezusa Chrystusa. W tym roku doliczono jeszcze 5 "za to, że chcą odszkodowań od Polski". To odniesienie do odszkodowań za mienie utracone podczas drugiej wojny światowej, których domagają się Żydzi w USA.

dcb93sf

W biciu kukły uczestniczyły dzieci zachęcane do tego przez dorosłych. "Sąd" zakończył się na moście, gdzie kukle obcięto głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeczki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dcb93sf

Podziel się opinią

Share

dcb93sf

dcb93sf
Więcej tematów