"Sąd nad Judaszem" nie tylko w Pruchniku. Tu wyglądał zupełnie inaczej

Przypomina Judasza. Jest ubrana w białą szatę, a na szyi ma zawieszony łańcuch z trzydziestoma srebrnikami. Tak wygląda kukła, która w Wielki Piątek jest palona w Babienicy w województwie śląskim. To tradycja kultywowana w tej wsi od blisko czterdziestu lat. - Jesteśmy oburzeni, że wrzuca się nas do jednego worka z mieszkańcami Pruchnika - mówi WP sołtys Babienicy.

"Sąd nad Judaszem" nie tylko w Pruchniku. Tu wyglądał zupełnie inaczej
Źródło zdjęć: © Facebook.com | OSP Babienica

24.04.2019 | aktual.: 24.04.2019 17:27

Babienica to wieś położona w województwie śląskim. Liczy niespełna tysiąc mieszkańców. To tu, od blisko czterdziestu lat, w Wielki Piątek palona jest kukła Judasza.

- To się dzieje u nas rok w rok. Nigdy nie wzbudzało takich emocji, jak teraz - wyznaje w rozmowie z Wirtualną Polską Stefan Oleksik, sołtys Babienic.

Wszystko zaczęło się po incydencie, który miał miejsce w Pruchniku. Słomiana kukła przypominająca Żyda - z dużym nosem i pejsami - podpisana "Judasz 2019. Zdrajca" zawisła tam na słupie przy ul. Jana Pawła II w nocy z czwartku na piątek. Następnego dnia została przeniesiona pod kościół, gdzie doszło do "sądu nad Judaszem". Ten polegał na uderzaniu kijem za każdego srebrnika, którego Judasz otrzymał za wydanie Chrystusa. W biciu kukły mężczyzny z pejsami uczestniczyły dzieci zachęcane przez dorosłych.

Po "sądzie" kukłę zaniesiono nad rzekę. Odcięto głowę, a tułów podpalono i wrzucono do wody. Jeden z mężczyzn, prawdopodobnie organizator wydarzenia, głowę kukły spakował do czarnej torby.

Bez linczu

- U nas to wygląda zupełnie inaczej - tłumaczy nam słotys Babienicy.

Wydarzenie organizuje Koło Gospodyń Wiejskich. - Gospodynie szyją kukłę. Jest stylizowana na mężczyznę, który ma przypominać Judasza. Ma na szyi zawieszone trzydzieści srebrników, jest ubrany w białą szatę - opowiada Stefan Oleksik.

Obraz
© Facebook.com | OSP Babienica

- Przy siedzibie OSP zbierają się dzieci i młodzież razem z rodzicami. Ta kukła jest tam wystawiana, to pierwszy punkt. Stamtąd przez miasto idzie korowód, w którym druhowie z OSP prowadzą tę kukłę. Celem jest staw. Tam ustawiona jest szubienica, pod nią pali się ognisko. Kukła jest wieszana i ona się tam cała spala. Nie wrzucamy jej do wody, żeby było bezpiecznie, choć i tak wszystko zabezpieczane jest przez strażaków - wyznaje sołtys.

I dodaje: - Nie ma linczu, nie ma bicia tej kukły. Żadnej agresji. I żadnej stylizacji na Żyda. Nie ma u nas wątków antysemickich.

"Szkalują nas"

- Dzieci się tam po prostu bawią. W tym roku było ich blisko trzydzieści. Na miejscu są też częstowane słodyczami. Przynajmniej trochę radochy mają przy tym. Coś się organizuje, żeby w tej wsi coś się działo, a takie ataki w naszą stronę - wyznaje sołtys.

Oleksik przyznaje, że jest oburzony tym, co działo się w Pruchniku. - Bardzo mi się to nie podobało, to nie powinno tak wyglądać. I teraz przy tej okazji nas szkalują, a to jest zwyczaj nasz ludowy od lat i przecież my nic złego nie robimy. Przyrównują nas do tego wydarzenia, jest nam bardzo przykro - zdradza.

- Ludzie mówią, że spaliliśmy Judasza i dzieci się temu przyglądają, po czym za parę lat sami swoich rodziców spalą. Coś okropnego - dodaje.

Tradycja ludowa

Przypomnijmy, że rytuał "sądu nad Judaszem" sięga XVIII wieku. I związany jest ściśle z tradycją wielkanocną.

Nawiązuje do historii zmartwychwstania Chrystusa, przypominając jednocześnie o zdradzie Judasza. Swoje korzenie ma także w pogańskim obrzędzie topienia Marzanny, który - zwalczany przez duchowieństwo - został gdzieniegdzie schrystianizowany.

Kukła, zgodnie z rytuałem, była wieszana na wieży kościelnej. W Wielki Piątek strącano Judasza z wieży, a następnie bito, szarpano i włóczono po wsi. Rytuał kończony był podpaleniem kukły i wrzuceniem jej do rzeki czy stawu.

W związku z agresją, która towarzyszyła widowisku, Kościół zakazał jego organizowania. Tam, gdzie zwyczaj nadal trwa, kukłę wiesza się na drzewie, słupie czy też kominie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (547)