Trwa ładowanie...
d3rge8f

Sąd Apelacyjny pyta Sąd Najwyższy o "umocowanie" Julii Przyłębskiej jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego

Sąd Apelacyjny w Warszawie, na wniosek byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, skierował pytanie prawne do Sądu Najwyższego ws. sędzi Julii Przyłębskiej. Pytanie dotyczy kwestii "umocowania" Przyłębskiej jako nowego prezesa TK i problemu, czy kwestia ta może być przedmiotem oceny sądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Julia Przyłębska
Julia Przyłębska (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d3rge8f

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, sąd apelacyjny sformułował zapytanie w związku z rozpatrywaniem zażalenia Rzeplińskiego na postanowienie warszawskiego Sądu Okręgowego z 30 listopada 2016 r. Sąd Okręgowy odrzucił wtedy wniosek ówczesnego prezesa TK o nakazanie "powstrzymania się od wykonywania czynności sędziego TK" trzem sędziom, których Rzepliński nie dopuszczał do orzekania.

Rzepliński jeszcze jako prezes TK wniósł o udzielenie przez sąd, w myśl prawa cywilnego, tzw. zabezpieczenia pozwu poprzez nakazanie sędziom wybranym w grudniu 2015 r. (Mariuszowi Muszyńskiemu, Henrykowi Ciochowi i Lechowi Morawskiemu) powstrzymania się od orzekania w TK i od udziału w Zgromadzeniu Ogólnym TK - do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia zapowiadanego pozwu Rzeplińskiego o stwierdzenie nieważności lub ustalenie nieistnienia oświadczenia o złożeniu przez nich ślubowania przed prezydentem RP.

W początkach grudnia 2016 r. Rzepliński wniósł zażalenie na postanowienie SO, ale 11 stycznia nowa prezes TK Julia Przyłębska złożyła oświadczenie o cofnięciu tego zażalenia. Jednak - jak wskazał SA - "dotychczasowi pełnomocnicy wnioskodawcy zakwestionowali skuteczność wypowiedzenia pełnomocnictw oraz oświadczenia o cofnięciu zażalenia i wskazali na naruszenie przepisów prawa przy powołaniu Julii Przyłębskiej na stanowisko prezesa TK".

W związku z tym SA przekonany, że "odpowiedzi na postawione pytania powinny być udzielone na najwyższym poziomie kompetencji", skierował zagadnienie prawne do SN.

(ŁS, MJ)

d3rge8f

Podziel się opinią

Share

d3rge8f

d3rge8f
Więcej tematów