Trwa ładowanie...

Są nowe wieści na temat obrońców Azowstalu. Daniłow mówił niejasno o ich przyszłości

- Większość ukraińskich żołnierzy, która broniła Azowstalu w Mariupolu, jest przetrzymywana przez Rosjan na okupowanych terenach obwodu donieckiego - poinformował w środę Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO), cytowany przez serwis nv.ua. Mówiąc o ich przyszłości, stał się jednak bardziej enigmatyczny.

Zdjęcie jeńców z Azowstalu udostępnione przez rosyjskie ministerstwo obrony. Wykonano je w jednym z Zdjęcie jeńców z Azowstalu udostępnione przez rosyjskie ministerstwo obrony. Wykonano je w jednym z Źródło: east News, fot: Russian Defense Ministry
d79emfg
d79emfg

W połowie maja ukraiński garnizon broniący się w zakładach Azowstal w Mariupolu, trafił do rosyjskiej niewoli. W środę Ołeksij Daniłow udzielił informacji na temat dalszych losów przeszło 2,4 tys. żołnierzy.

- Tu nie chodzi o małą grupę ludzi, stu czy dwustu, tylko dużo większą. Dlatego nie możemy powiedzieć, gdzie dokładnie każdy z nich przebywa. Możemy jedynie stwierdzić, że większość z nich, a może wszyscy, znajduje się w okupowanej części obwodu donieckiego - mówił.

Zaznaczył, że o całej sprawie należy musi mówić "ostrożnie". Bowiem, jak donosił tydzień temu serwis Ukrainska Prawda, ukraińscy obrońcy Azowstalu formalnie nie poddali się Rosjanom, ale jedynie oddali się w ich ręce na ściśle określonych warunkach, które zostały wcześniej wynegocjowane między ukraińskim a rosyjskim wywiadem wojskowym. Daniłow dał do zrozumienia, że w sprawę zaangażowani byli także aktorzy zewnętrzni.

- Nie tylko nasz kraj był zaangażowany w ten proces, ale także różne instytucje międzynarodowe. Najważniejsze jest, by nie zakłócić wypełniania warunków tej umów. Nie mam w tej sprawie za wiele więcej do powiedzenia. Czekamy aż nasi chłopcy i dziewczęta, którzy przeszli przez Mariupol, wrócą do domu cali i zdrowi. Podkreślam raz jeszcze: najważniejsze jest teraz, by nie wykonywać niepotrzebnych ruchów, żeby agresor nie oskarżył nas o pewne rzeczy - podkreślał tajemniczo Daniłow.

d79emfg

Potwierdził on tym samym doniesienia Ukrainskiej Prawdy sprzed tygodnia. Serwis, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR), podał, że obrońcy Azowstalu przebywają w byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Rosję, Donieckiej Republiki Ludowej.

Umowa z Rosjanami

Według Ukrainskiej Prawdy, cytującej źródło w HUR, oba wywiady, rosyjski i ukraiński, miały się zgodzić na to, że obrońcy Azowstalu będą przetrzymywani w warunkach zgodnych z prawami przysługującymi im według Konwencji Genewskiej, nie będą torturowani, a ostatecznie mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców. Dodaje, że według umowy za stan przetrzymywanych jeńców z Azowstalu ma odpowiadać wyłącznie rosyjski wywiad wojskowy, a w wynegocjowaniu porozumienia uczestniczyli również dowódcy broniących się w kombinacie jednostek.

Twierdza Azowstal

Kombinat metalurgiczny Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu.

d79emfg

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał 16 maja, że obrońcy Azowstalu, którzy przez ponad 80 dni powstrzymywali rosyjskie wojska, "wypełnili swoje zadanie" i "naczelne dowództwo poleciło dowódcom oddziałów w Azowstalu ratować życie personelu".

Później informowano o stopniowej ewakuacji ukraińskich żołnierzy. Już wcześniej w zorganizowanych konwojach humanitarnych zakład opuścili chroniący się tam cywile.

Strona rosyjska poinformowała 20 kwietnia o poddaniu się ostatnich ukraińskich obrońców i przejęciu kontroli nad całym kombinatem.

d79emfg

Władze Ukrainy wielokrotnie zapowiadały, że wszyscy przebywający w rosyjskiej niewoli żołnierze Azowstalu zostaną zwolnieni poprzez wymianę jeńców.

Mariupol został niemal całkowicie zniszczony przez wojska rosyjskie, które przez blisko trzy miesiące atakowały miasto z powietrza, morza i lądu. Liczbę ofiar cywilnych wśród mieszkańców ocenia się na co najmniej 22 tys.

Źródło: PAP/nv.ua

Tak dziś wygląda huta Azowstal. Szokujące nagrania rosyjskiej telewizji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d79emfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d79emfg
Więcej tematów