Mamy ranking miast na majówkę. Mazury już nie królują
Tegoroczny weekend majowy jest wyjątkowo długi. Zapytaliśmy Polaków o to, w którym polskim mieście najchętniej by go spędzili. W pierwszej piątce nie ma żadnej miejscowości z Mazur. Ranking może być zaskakujący.
30.04.2023 | aktual.: 01.05.2023 00:11
W tym roku można mieć naprawdę długi majowy odpoczynek. A to dlatego, że majówka zaczęła się dla wielu już 29 kwietnia. Wystarczyło wziąć wolne 2 maja, aby odpoczywać od pracy pięć dni z rzędu - od 29 kwietnia do 3 maja.
Można było również zaplanować dłuższą wersję i odpoczywać do 7 maja, ale wtedy konieczne było zgłoszenie kolejnych dwóch dniu urlopu. Bajka!
Co można robić w długi weekend? Wielu z nas wyjeżdża. Z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna wynika, że 16 proc. Polaków najchętniej długi majowy weekend spędziłoby nad polskim morzem, w Trójmieście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tych miastach Polacy najchętniej spędziliby majówkę
12 proc. respondentów wybrało Zakopane. Podium zamyka Kołobrzeg. Do tego miasta chciałoby jechać 9 proc. Polaków.
8 proc. ankietowanych postawiło na Kraków. Do Międzyzdrojów, Krynicy-Zdroju i Szklarskiej Poręby chciałoby jechać po 7 proc. naszych rodaków, ankietowanych przez Ariadnę.
Kolejne miasto znajduje się wreszcie na Mazurach, w typowo turystycznym regionie. 6 proc. respondentów chciałoby jechać do Mikołajek. Tyle samo do Wrocławia.
Polańczyk wybrało z kolei 5 proc. badanych, czyli tyle samo, ile Warszawę.
Giżycko może się cieszyć 4-proc. wskazaniem, Szczecin uzyskał natomiast 3 proc. głosów. Ostatnie lokaty w rankingu zajmują Poznań i Toruń. Tam chciałoby jechać po 2 proc. pytanych Polaków.
Większość Polaków i tak zostanie w domu
Duży wpływ na to ma wzrost kosztów wyjazdów wypoczynkowych lub turystycznych w Polsce, spowodowany ciągle wysoką inflacją. 39 proc. Polaków musiała przez to zmienić lub w ogóle zrezygnować ze swoich planów na długi majowy weekend.
Badanie dla Wirtualnej Polski na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna przeprowadzono w dniach 21-23 kwietnia 2023 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1048 pełnoletnich Polaków.
Źródło: WP Wiadomości