Nieoficjalne nazwiska nowego rządu. Duże zaskoczenie
Pojawiły się nowe, nieoficjalne informacje dotyczące składu rządu Mateusza Morawieckiego. Ministrem obrony narodowej ma zostać Mariusz Błaszczak - choć sam zapewniał, że tak się nie stanie. Niespodziewanych nazwisk jest jednak więcej.
27.11.2023 | aktual.: 27.11.2023 13:34
W poniedziałek o godz. 16:30 odbędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego - premier będzie miał dwa tygodnie na uzyskanie wotum zaufania w Sejmie. Jednak gabinet dotychczasowego premiera niemal na pewno nie uzyska większości w Sejmie. A to oznacza, że upadnie po dwóch tygodniach. Portal interia.pl ustalił, kto się w nim znajdzie.
Ministrem spraw zagranicznych ma zostać Szymon Szynkowski vel Sęk. Zmieni się minister sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro nie wejdzie do składu rządu. Tę informację podawała jako pierwsza Wirtualna Polska. Stanowisko obejmie Marcin Warchoł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy rząd z mniej znanymi nazwiskami
Szefem MON ma zostać Mariusz Błaszczak, choć minister zapewniał, że tak się nie stanie. Ministrem klimatu i środowiska może zostać Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, a ministrem rodziny i polityki społecznej - Dorota Bojemska.
Zobacz także
Ministrem aktywów państwowych ma być Marzena Małek, a resortem rozwoju i technologii pokieruje Marlena Maląg. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ma objąć Małgorzata Jarosińska-Jedynak, a Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Anna Gembicka.
Szefową Kancelarii Premiera w randze ministra - członka Rady Ministrów ma zostać Izabela Antos.
Czy rząd Morawieckiego ma szansę przetrwać? Rokowania nie są optymistyczne
Prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo powołanej Rady Ministrów.
Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Większość w Sejmie ma obecnie koalicja, w skład której wchodzą: KO, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) oraz Nowa Lewica.
Źródło: interia.pl