Sąd po stronie Ostatniego Pokolenia. "Być może zostaną bohaterami"
- Być może w przyszłości okaże się, że obecni obwinieni zostaną bohaterami - stwierdził w uzasadnieniu wyroku warszawski sąd rejonowy. Aktywiści Ostatniego Pokolenia za blokowanie ruchu zostali ukarani wyłącznie naganą, a ich prawo do nieposłuszeństwa obywatelskiego zostało potwierdzone - pisze Szymon Bujalski z "Ziemia na Rozdrożu".
Aktywiści Ostatniego Pokolenia przez miesiące blokowali ruch drogowy, głównie w Warszawie. Doprowadzili m.in. do utrudnień na Moście Poniatowskiego oraz przed koncertem Taylor Swift. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Południe właśnie podjął decyzję w sprawie 13 oskarżonych.
Jak informuje organizacja, sąd uznał te działania za nieposłuszeństwo obywatelskie i wymierzył najniższą możliwą karę, czyli naganę.
Niższa szkodliwość niż nieprawidłowe parkowanie
Sąd w uzasadnieniu wyroku uznał czyny zarzucane 13 oskarżonym "za formę nieposłuszeństwa obywatelskiego, które służyło pokazaniu społeczeństwu wartości bliskich osobom obwinionym".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Niemieckie lobby" w ministerstwie klimatu? "Jakubiak robi cyrk"
"W niniejszej sprawie było to oburzenie nadużywaniem transportu lotniczego, prywatnych samolotów generujących bardzo wysoką emisję CO2 w stosunku do liczby osób nimi podróżujących, w tym gwiazd muzyki" - odnotował sąd.
I kontynuował: "Przekłada się to na ich niższą szkodliwość społeczną niż w przypadku tamowania ruchu poprzez np. nieprawidłowe parkowanie. O tym, iż problem sygnalizowany przez osoby obwinione ma realny wpływ na życie obywateli, może świadczyć choćby ostatnia powódź na południu Polski, której skutki na dzień wydania niniejszego wyroku wciąż dotykają tysiące osób, a w skali świata - miliony."
- Uzasadnienie dla tych wyroków jest przełomowe i może mieć historyczne znaczenie dla walki o świat bez zapaści klimatycznej w Polsce. Sędzia uznaje bowiem blokady za akt nieposłuszeństwa obywatelskiego oraz bierze pod uwagę kluczowy kontekst kryzysu klimatycznego - komentuje Zofia Sobczak, jedna z oskarżonych osób.
Sąd: "Być może zostaną bohaterami"
Blokada wjazdu na koncert Taylor Swift trwała zaledwie kilka minut i doprowadziła do marginalnych utrudnień. Sąd w orzeczeniu odniósł się jednak do tego, w jakim miejscu do niej doszło.
"Za znamienne i symboliczne należy […] uznać miejsce popełnienia przedmiotowego wykroczenia - ulica Siwca, gdzie w 1968 r. inny polski obywatel Ryszard Siwiec chciał dotrzeć, poprzez dokonanie samospalenia, do zbiorowości społecznej - by dokonać jej przebudzenia, tyle że w innej aniżeli ochrona środowiska sferze naszego życia. Obecnie osoba ta dla wielu jest bohaterem i być może w przyszłości okaże się, że takimi bohaterami zostaną obecni obwinieni" - stwierdził sąd.
Aktywiści Ostatniego Pokolenia od takich porównań wolą się jednak odcinać. Według nich ze względu na szacunek wobec aktu Siwca tego typu porównaniami "powinniśmy posługiwać się raczej oszczędnie".
- Natomiast chcemy, aby wybrzmiało z tego porównania to, że nieposłuszeństwo obywatelskie ma długą i zaszczytną tradycję zarówno na świecie, jak i w Polsce. Zarówno różnego rodzaju blokady, malowanie po murach czy zakłócanie imprez kulturalnych, jest i było domeną ruchów protestacyjnych, które zmieniają historię - podkreśla Sobczak.
Ostatnie Pokolenie: To alarm
"Uzasadnienie sędziego wykazuje głębokie zrozumienie pobudek i sposobu naszych działań. Protesty Ostatniego Pokolenia są alarmem dla rządzących i współobywateli. Alarmem ostrzegającym, że mamy ostatnie chwile na powstrzymanie najgorszych skutków kryzysu klimatycznego, których przedsmak poczuły już tysiące osób w Polsce w ostatniej powodzi na południu kraju" - komentuje organizacja.
Według Ostatniego Pokolenia wymierzenie jedynie formalnej kary (nagany) i zwolnienie obwinionych z kosztów sądowych pokazuje, jak sędziowie mogą stanąć po stronie obywateli. A także dowód na to, że sądy mogą odegrać kluczową rolę w działaniach na rzecz ochrony klimatu.
"Bezprzemocowe łamanie prawa w obronie bezpieczeństwa nas wszystkich nie powinno być traktowane i karane jak przestępstwo i sędziowie mają moc, aby sprawić, by nie było" - komentują aktywiści Ostatniego Pokolenia.
Zarzuty za oblanie Syrenki
Wśród osób ukaranych naganą są Julia i Marianna. To dwie aktywistki, które w dzień kobiet oblały pomnik Syrenki zmywalną farbą ze skrobi ziemniaczanej i barwnika spożywczego. W ten sposób chciały zwrócić uwagę, że zmiana klimatu zaostrza konflikty i kryzysy społeczne, które prowadzą do wzrostu przemocy wobec kobiet.
W ostatnich dniach prokuratura oskarżyła je o zniszczenie zabytku Syrenki zmywalną farbą ze skrobi i barwnika spożywczego. Grozi im za to do ośmiu lat więzienia. Co więcej, warszawski urząd miasta oszacował straty na 360 tys. zł.
"To polityczny proces, a obie te liczby są absurdalne" - komentuje Julia Keane, rzeczniczka ruchu.
- Niezależnie od wyroków, zwykli ludzie wciąż będą pokojowo łamać prawo. Ponieważ, prawdziwym przestępstwem jest polityka klimatyczna, która prowadzi do zabójczych powodzi, huraganów i fal upałów, do załamania się łańcuchów żywności i do miliardowych migracji - komentuje dr Helena Datner, socjolożka i historyczka, a od pewnego czasu również działaczka Ostatniego Pokolenia.
Bez konsekwencji
Polska pozostaje jedynym krajem UE, który nie przyjął celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Rząd Donalda Tuska jako jeden z nielicznych nie zagłosował również za największym w tym wieku prawem dotyczącym ochrony środowiska, czyli Nature Restoration Law.
W debacie publicznej temat ochrony klimatu i środowiska wciąż pojawia się niezwykle rzadko. Rok rządów koalicji przyniósł zaś realizację zaledwie kilku z około 40 postulatów związanych z tymi zagadnieniami.
Obecnie żadna z dużych gospodarek na świecie nie realizuje międzynarodowych porozumień w sprawie ochrony klimatu, do których się zobowiązała. Emisje gazów cieplarnianych co roku rosną, degradacja środowiska postępuje, a konsekwencje dewastacji planety odczuwalne są coraz bardziej. Choć kolejne sądy na świecie wskazują, że ochrona klimatu to prawny obowiązek rządów i podstawowe prawo człowieka, konsekwencji za złamanie obietnic i zobowiązań wobec polityków nie ma praktycznie żadnych.
Aktywiści Ostatniego Pokolenia wstrzymali protesty skupiające się na blokowaniu ruchu samochodowego, gdy południe Polski zaczęło zmagać się z powodzią. Przedstawiciele grupy pojechali wówczas pomagać powodzianom. - Kryzys klimatyczny krzyczy teraz w Polsce sam za siebie - mówili.
Szymon Bujalski, "Ziemia na Rozdrożu"