Rzeź wołyńska - 70. rocznica kulminacji zbrodni
Niewyobrażalne okrucieństwo. Zabito 100 tys. Polaków
Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków
70 lat temu na Wołyniu rozegrały się wydarzenia, które do historii przeszły pod nazwą krwawej niedzieli. Był to kulminacyjny moment zbrodni dokonywanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej na żyjących na tych terenach Polakach.
11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanych ataków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Wykorzystano fakt, że ludność gromadziła się w niedzielę w kościołach - doszło do mordów w świątyniach, m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych.
W sumie w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło z rąk UPA i miejscowej ludności ukraińskiej około 100 tys. Polaków.
Zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego życie straciło 10-12 tys. Ukraińców (w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej).
Na zdjęciu: tablica z nazwiskami ofiar rzezi wołyńskiej w ukraińskiej Pawliwce, 2003 r. W 60. rocznicę zbrodni ówcześni prezydenci Ukrainy i Polski: Leonid Kuczma oraz Aleksander Kwaśniewski odsłonili tam pomnik pojednania polsko-ukraińskiego.
(PAP / mp)