Trwa ładowanie...

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski rezygnuje. "Nie chcę być twarzą nowego sądu"

Michał Laskowski z dniem 3 lipca rezygnuje z funkcji rzecznika Sądu Najwyższego. Rezygnację złożył na ręce pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf.

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski rezygnuje. "Nie chcę być twarzą nowego sądu"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Franciszek Mazur
d1no4y1
d1no4y1

- Na ręce pani prezes złożyłem rezygnację z funkcji rzecznika. Określiłem w niej datę 3 lipca. Jeśli do tego czasu nic się nie zmieni i wejdą w życie projektowane zmiany, to nie chcę być dłużej rzecznikiem Sądu Najwyższego – powiedział "Wyborczej" rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.

Michał Laskowski stwierdził, że "nie chce być twarzą nowego Sądu Najwyższego, nie chce bronić nowej izby dyscyplinarnej, nowych sędziów i rozstrzygnięć". Dodał też, że na razie nie rezygnuje z bycia sędzią Sądu Najwyższego, ale nie wykluczył tego w przyszłości. Wszystko zależy od sytuacji.

Zmiany w Sądzie Najwyższym

Sędziowie Sądu Najwyższego powyżej 65 roku życia mają do 3 lipca złożyć do prezydenta prośbę o przedłużenie swoich mandatów. Jednak sędziowie nie zamierzają tego robić, a to może oznaczać dymisję 40 proc. składu Sądu Najwyższego. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf mówiła wcześniej, że nie złożyła wniosku o przedłużenie kadencji i tego nie zrobi, bo "nie widzi takiego powodu".

Zobacz także: Hanna Suchocka: na razie nikt mnie nie przekonał, że konstytucję trzeba zmienić

Nowe przepisy o Sądzie Najwyższym krytykuje m.in. Komisja Europejska, która ma nadzieję, że zostaną one zmienione jeszcze przed 3 lipca. Jednym z zarzutów jest to, że naruszają one niezależność władzy sądowniczej. Chodzi o możliwość przedłużenia przez prezydenta kadencji sędziów Sądu Najwyższego. - Po Trybunale Konstytucyjnym i KRS teraz Sąd Najwyższy może zostać upolityczniony – ocenił podczas debaty w Parlamencie Europejskim wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d1no4y1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1no4y1
Więcej tematów