Trwa ładowanie...

Małgorzata Gersdorf nie złoży wniosku do Andrzeja Dudy. "Nie wchodzi to w grę"

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego tłumaczy, że wniosku o możliwość dalszego orzekania nie złoży, ponieważ gwarantuje jej to konstytucja. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Sądzie Najwyższym zgody na pracę sędziego powyżej 65. roku życia może udzielić prezydent.
Share
Małgorzata Gersdorf nie złożyła wniosku do prezydenta
Małgorzata Gersdorf nie złożyła wniosku do prezydentaŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
dzlv71n

- Nie złożyłam i nie złożę wniosku do prezydenta Andrzeja Dudy (o możliwość przedłużenia orzekania w SN - przyp. red), bo nie widzę powodu. Nie wchodzi to w grę - mówiła prof. Małgorzata Gersdorf dziennikarzom w Sejmie.

Małgorzata Gersdorf, cytowana przez portal 300polityka.pl, stwierdziła, że dalej uważa, iż złamano konstytucję i zgodnie z nią będzie prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r.

Ustawa o Sądzie Najwyższym obniża wiek emerytalny dla sędziów z 70. do 65. roku życia. Przepisy obejmą też pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf, choć jej 6-letnia kadencja jest zapisana w konstytucji. Zgody na dalszą pracę może, ale nie musi, udzieli prezydent. Zdaniem Komisji Europejskiej oraz Komisji Weneckiej łamie to rozgraniczenie władzy sądowniczej i wykonawczej.

dzlv71n

Zobacz także: Bańka komentuje zajście w KFC z udziałem Dudy. "To nie była spontaniczna akcja tej pani".

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

dzlv71n

Podziel się opinią

Share
dzlv71n
dzlv71n
Więcej tematów