PolskaRzecznik rządu specjalnie dla WP

Rzecznik rządu specjalnie dla WP

Polacy mogą czuć się bezpieczni. Odpowiednie służby są w stanie podwyższonej gotowości oraz na bieżąco monitorują potencjalne zagrożenia związane z konfliktem irackim – powiedział Wirtualnej Polsce rzecznik rządu Michał Tober.

20.03.2003 | aktual.: 21.03.2003 17:15

”W czwartek odbyło się specjalne spotkanie sztabu kryzysowego z udziałem najwyższych rangą przedstawicieli rządu. Premier Leszek Miller wysłuchał meldunków wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski. Odpowiednie służby np. sanitarne są w stanie podwyższonej gotowości oraz na bieżąco monitorują potencjalne zagrożenia związane z konfliktem irackim” – poinformował rzecznik rządu

Zaznaczył, że Rada Ministrów już wiele tygodni temu podjęła decyzje o zakupie i przygotowaniu stosownych środków medycznych na wypadek zagrożeń ze strony terrorystów. ”Przygotowania takie rozpoczęły się już 11 września 2001 roku. Jesteśmy przygotowani na wszelkiego rodzaju akty terrorystyczne”.

Wypowiadając się na temat udziału polskich jednostek w akcji militarnej na Irak, Michał Tober zaznaczył, że ”rola polskich jednostek jest uzgadniana na bieżąco przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz dowództwo wojskowe międzynarodowej koalicji terrorystycznej".

"Decyzja o udziale polskich jednostek w wojnie przeciwko Irakowi została podjęta przez prtezydenta na wniosek Rady Ministrów z zachowaniem wszelkich wymaganych procedur. Natomiast konsultacje między MON a dowództwem koalicji trwały już od dawna”" - dodał.

Minister Tober nie obawia się, że poparcie Polski dla działań wojennych USA, stanowi zagrożenie w stosunkach naszego kraju z Unią Europejską. ” Zdania w tej sprawie w samej UE nie są jednolite, ale wszystkie kraje europejskie zgadzają się co do tego, że istnieje zagrożenie ze strony Iraku”. ” Cel jest wspólny - pozbawienie Iraku broni masowej zagłady. Różnice zdań dotyczą sposobów osiągnięcia tego celu”.

”Dziś nawet te kraje, które były przeciwne interwencji np. Francja czy Niemcy, udostępniły swoją przestrzeń lotniczą i bazy wojskowe. W przypadku użycia broni biologicznej czy chemicznej przez Irak, prawdopodobnie zmienią zdanie” - uważa rozmówca WP.

Rzecznik rządu wyraził przekonanie, że z prawnego punktu widzenia Polska nie jest w stanie wojny z Irakiem. Natomiast działania, jakie zostały podjęte są związane z egzekwowaniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. (an)

[

Obraz

]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.

Źródło artykułu:PAP
usawojnairak
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)