Trwa ładowanie...

Rząd przyjął projekt ustawy. Powstanie Komisja ds. pedofilii

Powstanie państwowa komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat. Projekt ustawy przyjęła rada ministrów na wtorkowym posiedzeniu.
Share
Na wtorkowym posiedzeniu rządu przyjęto projekt ustawy o Komisji ds. pedofilii
Na wtorkowym posiedzeniu rządu przyjęto projekt ustawy o Komisji ds. pedofilii Źródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d1bl8lc

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał w połowie maja, że powstanie państwowy organ, który zajmie się przypadkami wykorzystywania seksulanego młodych osób. - Ani mundur, koloratka, fartuch lekarski, ani nagroda Nobla nie mogą służyć jako zasłona dymna - przyznawał wtedy szef rządu. Morawiecki dodał, że jego rząd "chce wypalić ten przestępczy proceder żelazem".

- W projekcie ustawy powołującym komisję zawarto preambułę, w której m.in. wyrażono przekonanie, że żadne działania skierowane przeciwko wolności seksualnej i obyczajności dzieci - mimo upływu lat - nie mogą być chronione tajemnicą ani nie mogą ulec zapomnieniu - dla ochrony czci, praw i godności osób poszkodowanych - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

d1bl8lc

Nowe prawo nadaje szereg uprawnień komisji. W głównych celach organu projekt przewiduje m.in. wydawanie postanowień o wpisie w rejestrze osób, w stosunku do których komisja wydała postanowienie o wpisie w rejestrze, który stanowi część Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii czy też o niezawiadomieniu właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Członkowie komisji będą mieli za zadanie identyfikacje zaniedbań i zaniechań w wielu organach i organizacjach - m.in. badane mają być przypadki pedofilii w organach państwowych, organizacjach państwowych, instytucjach edukacyjnych, czy kościołach oraz związkach wyznaniowych.

d1bl8lc

Tak jak wcześniej zapowiadano, państwowa Komisja ds. pedofilii składać się będzie z 7 członków: trzech powołanych przez Sejm większością 3/5 głosów; jednego powołanego przez Senat większością 3/5 głosów, a także po jednym członku powołanym przez: prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.

Kadencja Komisji trwać będzie 7 lat. "W pracach Komisji będzie mógł brać udział, z głosem doradczym i na zaproszenie przewodniczącego - przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich" - czytamy w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu.

Ustawa wejdzie w życie 30 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw.

d1bl8lc

Film Tomasza Sekielskiego wielkim sukcesem

Powołanie komisji jest efektem filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich, którego premiera odbyła się w połowie maja na YouTubie. W dokumencie przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Dotychczas wyświetlono go ponad 22 mln razy. Dokument opublikowano za darmo, a jedynym źródłem finansowania była zbiórka pieniędzy w serwisie Patronite.pl. Film zmusił do reakcji przywódców polskiego Kościoła i liderów największych partii politycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: KPRM

d1bl8lc

Podziel się opinią

Share
d1bl8lc
d1bl8lc
Więcej tematów