Rząd przyjął kolejne projekty ustaw
Rząd przyjął we wtorek pakiet ustaw podatkowych mających służyć aktywizacji przedsiębiorstw, a w
konsekwencji ożywieniu wzrostu gospodarczego i zmniejszeniu bezrobocia - poinformował premier Leszek Miller na konferencji. Przyjęte przez rząd projekty są częścią programu "Przede
wszystkim przedsiębiorczość".
16.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Podstawowym celem tego pakietu jest tworzenie lepszych warunków dla działalności przedsiębiorstw, przede wszystkim małych i średnich, po to aby przez polepszenie ich sytuacji przyspieszyć wzrost całej gospodarki - dodał premier.
Pakiet zawiera nowele siedmiu ustaw podatkowych: ordynacji podatkowej, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)
, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz o podatku akcyzowym, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz ustawy o opłacie skarbowej.
Projekty zmian w podatkach dochodowych PIT i CIT przewidują możliwość dokonywania w pierwszym roku podatkowym jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30% w odniesieniu do fabrycznie nowych dóbr inwestycyjnych.
Rząd proponuje też uproszczenia we wpłacaniu zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy-przedsiębiorcy będą mogli dokonać wyboru i wpłacać zaliczki w wysokości wynikającej z wcześniejszych zeznań podatkowych, bez konieczności składania comiesięcznych deklaracji.
Ponadto przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy rozpoczynają działalność, będą zwolnieni zarówno z obowiązku składania deklaracji, jak i wpłacania zaliczek w pierwszym roku podatkowym.
Projekt noweli ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zakłada podwyższenie do 250 tys. euro (z obecnych 140 tys. euro) limitu uprawniającego do opodatkowania w formie ryczałtu.
Projekt przewiduje też rozszerzenie możliwości opodatkowania ryczałtowego na przedsiębiorców świadczących usługi pośrednictwa w handlu hurtowym, pośrednictwa finansowego, w zakresie edukacji oraz usługi świadczone przez przedstawicieli wolnych zawodów.
Ponadto podatnicy, których przychody nie przekroczą rocznie 25 tys. euro, będą mogli opłacać ryczałt kwartalnie.
Rząd proponuje też zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem w formie karty podatkowej. Również w tym wypadku rząd proponuje rozszerzenie tej formy rozliczania się przez umożliwienie korzystania z niej lekarzom, felczerom medycznym, dentystom, technikom dentystycznym oraz przedsiębiorcom handlujący artykułami nieżywnościowymi.
Zmiany legislacyjne przyjęte przez rząd mają w zamyśle ułatwić procedury podatkowe dotyczące rozliczeń z urzędem skarbowym, mają też stanowić gwarancje bezpieczeństwa podatników w stosunkach z aparatem skarbowym, w związku z czym rząd zaproponował zmiany w ordynacji podatkowej.
Projekt zakłada ujednolicenie i podniesienie jakości interpretacji prawa podatkowego w indywidualnych sprawach. Interpretacji w sprawach skomplikowanych będą mogły dokonywać tylko izby skarbowe.
Podatnik zyska też prawo wnioskowania o kontrolę zobowiązań podatkowych, jeżeli zamierza skorzystać z ulgi podatkowej, której warunkiem, wynikających z odrębnych przepisów, jest brak zaległości podatkowej.
Projekt zakłada też wyłączenie z naliczania odsetek za zwłokę okresów opóźnień w postępowaniu podatkowym, które powstały bez winy podatnika.
Wicepremier i minister finansów Marek Belka dodał, że proponowane zmiany sprzyjają przedsiębiorczości, ale mają też przeciwdziałać "szarej strefie". (mk)