Trwa ładowanie...

Mają być dwie metropolie w Polsce. "Konieczne stworzenie nowych ram"

Wiele wskazuje na to, że wkrótce w Polsce będą dwie oficjalne metropolie: trójmiejska i śląska. Rząd nie odrzucił planów na kolejne, ale to raczej melodia dalszej przyszłości.

Gdańsk z lotu ptakaGdańsk z lotu ptakaŹródło: Getty Images, fot: Krzysztof Nahlik
dbc6pcy
dbc6pcy

Za czasów rządów PiS udało się utworzyć tylko jeden związek metropolitalny - na Śląsku. To licząca 2,1 mln mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), której dochody roczne kształtują się ostatnio na poziomie 2,2 mld zł. Olbrzymia część tych pieniędzy trafia na rozwój komunikacji między śląskimi miastami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowy trop ws. Bursztynowej Komnaty. Co zawierały skrzynie ze skarbem carów?

Duże miasta wracają do marzeń o metropoliach

Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce w marcu, po ostatnich wyborach parlamentarnych i ukształtowaniu się nowego rządu, duże miasta wróciły do marzeń o swoich związkach metropolitalnych, bo też chciały mieć dodatkowe środki i prawne narzędzia, by współpracować na nowych płaszczyznach. Jak wielokrotnie podkreślano, pieniądze pozwoliłyby chociażby ułatwić dojeżdżanie ze wsi i małych miasteczek do stolic regionów, co przełożyłoby się na ożywienie rynku pracy, edukacji, sportu, czy oświaty.

dbc6pcy

Tyle że kilka miesięcy temu samorządowcy z Pomorza wyszli przed szereg, składając w Warszawie projekt ustawy o swojej metropolii - trójmiejskiej - podczas gdy Unia Metropolii Polskich nadal pracowała nad rozwiązaniem dla wszystkich największych miast. I wygląda na to, że pójście swoją drogą może się Trójmiastu opłacić.

Później może inne miasta

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji omawia pomysły z samorządowcami, próbując wypracować najlepsze rozwiązania. Wiadomo już, że dwa regiony mogą być traktowane szczególnie. Głównie dlatego, że tam związki miast są niezaprzeczalne.

- Obecnie działania te koncentrują się na wypracowaniu przepisów dotyczących związku metropolitalnego z udziałem Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz nowelizacji ustawy o Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kluczową kwestią przy tworzeniu związków metropolitalnych jest istniejąca, zaawansowana współpraca samorządów w obszarach miejskich. Zarówno na obszarze Śląska, jak i Pomorza istniejące formy współpracy międzysamorządowej okazały się być niewystarczające. Konieczne stało się stworzenie nowych ram prawnych, które umożliwią skuteczne rozwiązywanie problemów i wyzwań na tych terenach - poinformował Wirtualną Polskę Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy MSWiA.

dbc6pcy

I dodał: - Kolejnym etapem będą prace nad rozwiązaniami dla pozostałych obszarów metropolitalnych (funkcjonalnych). Ich kształt zależy w dużej mierze od postulatów strony samorządowej, ale także toczących się jednocześnie prac w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej nad tzw. ustawą o rozwoju miast. Treść regulacji zostanie zaprezentowana w przyszłości.

Mikołaj Podolski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbc6pcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbc6pcy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj