PolskaRząd o sytuacji w rolnictwie

Rząd o sytuacji w rolnictwie

Tematem wtorkowych obrad rządu są m.in. sytuacja w rolnictwie, a także założenia makroekonomiczne do projektu budżetu na 2003 rok.

11.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Wbrew zapowiedziom Rada Ministrów nie zajmie się sprawą likwidacji niektórych agencji i funduszy specjalnych. Rząd zapozna się natomiast z informacją ministra finansów dotyczącą posiedzenia Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta na 12 czerwca.

Premier Leszek Miller powiedział we wtorek dziennikarzom, że w sprawie rolnictwa rząd podejmie decyzje, które mają strategiczny charakter i wychodzą na przeciw interesom polskiego rolnictwa.

Według premiera, jednym z najpoważniejszych problemów jest zawieszenie na jakiś czas dostaw zboża z UE w zakresie kontyngentu ustalonego jeszcze przez poprzedni rząd.

Tutaj trzeba mieć pewność, jaka będzie reakcja naszych partnerów z UE. To wymaga negocjacji, ale taka decyzja powinna być podjęta, bo realizacja tego kontyngentu może tylko pogłębić trudną sytuację na rynku zbóż - dodał Miller.

Wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że podczas wtorkowego posiedzenia zaproponuje obniżenie ceny interwencyjnej pszenicy do 450 zł za tonę (obecnie 480 zł). Według wicepremiera, takie decyzje przyczynią się do lepszej realizacji skupu w tym roku i sytuacja na rynku zbóż zostanie unormowana.

Kalinowski uważa, że obniżenie ceny interwencyjnej będzie rekompensowane zwiększonymi opłatami bezpośrednimi. Na trudną sytuację na rynku zbóż ma wpływ utrzymująca się nadwyżka wynikająca z rekordowych plonów w 2001 roku (27 mln ton zbóż) oraz z importu zboża w wysokości 2,5 mln ton w 2001 roku.

Wicepremier zapowiedział również, że zaproponuje rządowi zawieszenie importu zbóż z Unii Europejskiej. Kontyngent na 480 tys. ton zbóż ma zostać otwarty 1 lipca 2002 roku.

W zeszłym roku Polska przyznała Unii bezcłowy kontyngent 480 tys. ton pszenicy. Było to wynikiem umowy o stopniowej liberalizacji handlu rolnego w ramach przygotowań do całkowitego otwarcia się obu stron po wejściu naszego kraju do UE. (an)

rządmillerpremier
Zobacz także
Komentarze (0)