Rząd dyskryminuje Kościół w Polsce? "Werdykt" w nowym sondażu
Czy podejmując tematy religii w szkołach lub Funduszu Kościelnego rząd dyskryminuje Kościoły i związki wyznaniowe? Polacy zabrali głos w sprawie. Znamy wyniki najnowszego badania.
28.06.2024 | aktual.: 28.06.2024 12:08
Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że MEN rozpoczęło pracę nad redukcją liczby godzin lekcji religii w szkole. Z kolei wiceminister w KPRM Marek Krawczyk oświadczył, że prezentacja projektu dotyczącego Funduszu Kościelnego nastąpi przed sejmową przerwą wakacyjną.
W sondażu IBRiS, przeprowadzonym na zlecenie "Rzeczpospolitej", Polacy odpowiedzieli na pytanie: "Czy tego typu propozycje rzeczywiście można uznać za dyskryminację Kościołów i związków wyznaniowych, które działają w Polsce?"
Zdecydowana większość respondentów - aż 57 proc. - uważa, że nie można mówić o dyskryminacji. Przeciwne zdanie ma 31,7 proc. respondentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gazeta informuje, że wśród wyborców obecnej koalicji rządzącej tylko 29 proc. dostrzega w działaniach rządu jakąś formę dyskryminacji, 70 proc. jej nie dostrzega.
"Podział opinii widoczny jest za to w elektoracie PiS oraz Konfederacji. 42 proc. wyborców tych formacji twierdzi, że Kościoły są dyskryminowane, 43 proc. uważa, że nie" - informuje "Rzeczpospolita".
Badanie przeprowadzone zostało 21 i 22 czerwca 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1067 respondentów.
Czytaj więcej: