Trwa ładowanie...

Rząd dorzuci ci się do prądu. Już wiadomo, kto i ile dostanie

Dobra wiadomość dla najuboższych Polaków. Państwo w roku 2022 dorzuci się do rachunków za prąd. Przygotowano dla nich 1,5 mld zł. Wsparcie otrzymają emeryci, renciści i rodziny wielodzietne. Jak zapowiada minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, kwota wsparcia może wynieść nawet 800 zł. Sam premier Mateusz Morawiecki mówi, że na dotacje być może trzeba będzie przygotować jeszcze większe środki.

Share
Rząd dorzuci ci się do prądu. Już wiadomo, kto i ile dostanieRząd dorzuci ci się do prądu. Już wiadomo, kto i ile dostanieŹródło: Pixabay
d9udfac

Rząd szykuje dopłaty do cen prądu. Wstępnie przygotowano na to w budżecie 1,5 mld zł, choć premier Mateusz Morawiecki w Q&A na Facebooku wspomniał, że kalkulacje rządowe mówią o kwocie od 3 do 5 mld zł. Pomoc otrzymać mają najubożsi Polacy, tak aby nie byli oni narażeni na ubóstwo i wykluczenie energetyczne.

O szczegółach rządowych dopłat do cen prądu opowiadał w Polskim Radiu minister Michał Kurtyka. Wsparcie mają otrzymać te gospodarstwa domowe, w których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Rząd dorzuci ci się do prądu. Już wiadomo, kto i ile dostanie

Zgodnie z zapowiedziami szefa resortu klimatu i środowiska, dopłaty do prądu otrzymają in. emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury, a także emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze. Pomoc trafi też do osób, które potrzebują szczególnej opieki.

d9udfac

W poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty. Oto co odkryli w ruinach zabytkowego pałacu

Z informacji przekazanych przez ministra wynika, że dopłaty do prądu otrzymają również osoby samotnie zamieszkujące domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, które korzystają z pomocy społecznej, a także pozostałe osoby pobierające zasiłki. Pomoc obejmie też rodziny wielodzietne w trudniejszej sytuacji dochodowej.

- Zależy nam na tym, by te grupy społeczne, które są dzisiaj w takiej sytuacji, że koszty energii są dla nich znaczącym udziałem w budżetach domowych, mogły z tego skorzystać - powiedział Michał Kurtyka w Polskim Radiu.

d9udfac

W przypadku rodziny składającej się z dwóch rodziców i dwójki dzieci, wsparcie może osiągnąć poziom 700 zł rocznie. Rodziny wielodzietne będą mogły liczyć na kwoty powyżej 800 zł rocznie.

Wsparcie niefinansowe dla osób w trudnej sytuacji

Rząd szykuje też inne przepisy, które mają pomóc w ułatwieniu dostępu do prądu. Będą one zakazywać wstrzymania dostaw energii elektrycznej w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty i w dni uznane ustawowo za wolne od pracy wobec osób, które mają zaległości w regulowaniu bieżących rachunków za prąd.

źródło: money.pl, Polskie Radio

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9udfac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9udfac
d9udfac
Więcej tematów