Trwa ładowanie...

Rząd broni reformy sądownictwa. Zbigniew Ziobro przekazał Verze Jourovej dwa dokumenty

Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że rząd Platformy Obywatelskiej chciał przeprowadzić podobną reformę sprawiedliwości, co dziś Prawo i Sprawiedliwość. "Dowody" na to wiceszefowej Komisji Europejkiej Verze Jourovej przekazał Zbigniew Ziobro.

Rząd broni reformy sądownictwa. Zbigniew Ziobro przekazał Verze Jourovej dwa dokumentyŹródło: East News, fot: Zbyszek Kaczmarek
d3piz2h
d3piz2h

Zbigniew Ziobro rozmawiał z wiceszefową Komisji Europejskiej Verą Jourovą o reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce. I choć wygląda na to, że nie przekonał jej do swoich racji, minister sprawiedliwości przekazał jej dokumenty, które mają świadczyć o tym, że PO też chciała podobnych zmian w sądownictwie do tych, które dziś krytykuje.

Chodzi o tłumaczenia na język czeski i angielski dwóch dokumentów. Pierwszy z nich to artykuł byłego prezesa TK prof. Andrzeja Rzeplińskiego pt. "Żeby się sędziom chciało chcieć", który został opublikowany w 2004 r. w "Gazecie Wyborczej". Drugi materiał pochodzi z kolei z 2007 r. To "Głęboka przebudowa państwa. Projekt programu dla Platformy Obywatelskiej" autorstwa m.in. Ewy Kopacz, Bronisława Komorowskiego, Marka Biernackiego i Zbigniewa Chlebowskiego.

Rzepliński pisał o przestępstwach sędziów i podkreślać, że "co do części tych afer dotychczasowe mechanizmy ustawowe korekcyjne są bezradne wobec siły układu, wobec przejawów demonstrowanej publicznie mentalności oblężonej twierdzy najważniejszych struktur naszego sądownictwa".

Zobacz też: Vera Jourova napisała o "zniszczeniu". Patryk Jaki odpowiedział

PO w swoim dokumencie zwracała z kolei uwagę na to, że "głównym problemem polskiego sądownictwa jest wadliwie działająca Krajowa Rada Sądownictwa, która zamiast stać na straży właściwych wartości konstytucyjnych, przede wszystkim zajmuje się ochroną przywilejów korporacyjnych, bez brania pod uwagę wynikających z tego negatywnych skutków dla porządku konstytucyjnego państwa".

Co więcej, Platforma miała chcieć, by członków KRS wybierał Sejm. W Radzie zasiadać mieli nie sędziowie, ale przedstawiciele środowisk akademickich, zgłaszani przez senaty wyższych uczelni. To nie wszystko. PO, jak twierdzi MS, proponowało powołanie Izby Dyscyplinarnej SN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3piz2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3piz2h
Więcej tematów