Trwa ładowanie...
d2btqe1

Ryszard Petru, Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt. Nowe otwarcie

Ryszard Petru, Joanna Scheuring-Wielgus i Joanna Schmidt założyli koło poselskie. Nosi nazwę "Liberalno-Społeczni". - Nie ukrywamy, że jest to zalążek przyszłej partii politycznej, która będzie powołana tuż po wyborach samorządowych - zapowiedział Petru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W skład nowego koła, oprócz Petru, weszły także dwie byłe posłanki Nowoczesnej: Joanna Scheuring-Wielgus oraz Joanna Schmidt
W skład nowego koła, oprócz Petru, weszły także dwie byłe posłanki Nowoczesnej: Joanna Scheuring-Wielgus oraz Joanna Schmidt (East News)
d2btqe1

Ryszard Petru zapowiedział, że koło ma zająć się przede wszystkim trzema zagadnieniami. - Pierwszy to temat gospodarczy. Proponujemy, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą, których przychód nie przekracza 80 tys. zł rocznie, płaciły 500 zł składki ZUS i 8 proc. podatek dochodowy - mówił na konferencji prasowej.

Joanna Schmidt dodała także, że ważna będzie kwestia rozdziału Kościoła od państwa. Zapowiedziała, że Liberalno-Społeczni włączą się w zbieranie podpisów pod projektem ustawy w tej sprawie, który jest przygotowywany przez środowisko liderki Inicjatywy Polska Barbary Nowackiej. 2 lipca natomiast politycy mają sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda dostępność osób z niepełnosprawnościami do rehabilitantów.

O nowym kole poselskim Joanna Schmidt poinformowała z sejmowej mównicy. – W imieniu koła, bo dzisiaj złożyliśmy wniosek, Liberalno-Społeczni – składam wniosek o przerwę – powiedziała.

O nowej inicjatywie napisała także na Twitterze Beata Mazurek: "W Sejmie mamy nowe koło 'Liberalno społeczni' oznajmiła z mównicy sejmowej Joanna Schmidt".

d2btqe1

Nazwa budzi emocje

Internauci szczególną uwagę zwrócili na nazwę koła. W internecie zaczęła funkcjonowac nazwa "Liberalni i Społeczni". Joanna Scheuring-Wielgus już tłumaczy, że "tam nie ma i".

"LiS. Młodzież nie pamięta ale była już taka inicjatywa. Liga i Samoobrona, kiedy Lepper z Giertychem się zbiesili i przeszli na pozycje antyrządowe. Była moc. Wróżę podobną tej inicjatywie" - napisała Kataryna na Twitterze.

Odejścia z Nowoczesnej

Pierwsza była Joanna Scheuring-Wielgus. Na początku maja poinformowała, że pękła czerwona linia i odchodzi z Nowoczesnej. - Wczoraj dostałam zakaz wypowiadania się na temat osób niepełnosprawnych, to przeważyło o mojej decyzji - przyznała.

d2btqe1

W tym samy m tygodniu odeszła Joanna Schmidt. - Odchodzę z Nowoczesnej. Dziękuję wszystkim za 3-letnią współpracę. Moim 36 tys. wyborcom deklaruję dalszą pracę na rzecz wartości liberalnych - oznajmiła.

Potem partię opuścił jej założyciel Ryszard Petru. - Zakładałem partię reform, partię zdrowego rozsądku, która nie zgadza się na partyjniactwo, bylejakość i konformizm. I dziś niestety, w moim przekonaniu, Nowoczesna taką partią nie jest – powiedział Petru. Polityk dodał, że opuszcza partię z "bólem serca", bo jest to jego "polityczne dziecko, które dzisiaj podąża swoją własną drogą".

- Dla mnie kluczową kwestią (przy odejściu z partii – przyp. red.) jest to, że moje pomysły nie były brane pod uwagę – powiedział Ryszard Petru. Założyciel Nowoczesnej tłumacząc swoją decyzję stwierdził, że obecnie nie rozumie wielu decyzji zapadających w partii i często się z nimi nie zgadza. - Nie mogę brać odpowiedzialności za partię, na którą nie mam wpływu, zarówno w sferze programowej, jak i politycznej – mówił na konferencji prasowej przed Sejmem.

Pytany czy następni politycy odejdą z Nowoczesnej stwierdził, że "może się tak wydarzyć", ale nikogo do tego nie namawia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2btqe1

Podziel się opinią

Share

d2btqe1

d2btqe1
Więcej tematów