Trwa ładowanie...
d31019n

Ryszard Petru jest zadowolony ze stanowiska KE. "Jesteśmy w sytuacji bardzo poważnej"

Zdaniem Ryszarda Petru "dobrze" się stało, że KE przedstawiła swoje "jednoznaczne" stanowisko ws. praworządności w Polsce. - Ewidentnie nad Polską zbierają się czarne chmury - stwierdził lider Nowoczesnej i dodał, że Andrzej Duda powinien przygotowywać projekty nowych ustaw reformujących sądownictwo w dialogu ze środowiskami m.in. prawniczymi.
Share
Kamila Gasiuk-Pihowicz, Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna
Kamila Gasiuk-Pihowicz, Ryszard Petru i Grzegorz SchetynaŹródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d31019n

- To było powiedziane jednoznacznie - powiedział Ryszard Petru, nawiązując do stanowiska Fransa Timmermansa. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej stwierdził, że jeśli Polska nie zrealizuje zaleceń komisji, to może zostać wobec niej użyty artykuł 7 Traktatu o UE, który przewiduje możliwość nałożenia sankcji.

Lider Nowoczesnej zaznaczył, że byłaby to pierwsza taka sytuacja w historii UE.

- Taki wariant jest prawdopodobny, przypomnę PiS z Kukizem, kołami typu Republikanie, Wolni i Solidarni, może to weto odrzucić - powiedział Petru. Sejm, większością 3/5 liczby posłów obecnych na sali, może odrzucić prezydenckie weto ws. ustaw o KRS i SN. - To oznaczałoby nie tylko sankcje dla Polaków, ale również swojego rodzaju proces wychodzenia z UE - dodał lider Nowoczesnej.

d31019n

*Prof. Marek Chmaj: ustawa o sądach powszechnych jest sprzeczna z konstytucją *

- Ewidentnie nad Polską zbierają sie czarne chmury - stwierdził i dodał, że "jesteśmy w sytuacji bardzo poważnej". Petru zaapelował m.in do wicepremiera Jarosława Gowina o danie "jednoznacznego sygnału". Stwierdził również, że "dobrze" się stało, jeśli chodzi o przedstawienie stanowiska Komisji Europejskiej.

d31019n

Zdaniem lidera Nowoczesnej Andrzej Duda powinien przygotowywać projekty nowych ustaw reformujących sądownictwo w dialogu ze środowiskami m.in. prawniczymi. - Inaczej będziemy mieć powtórkę z rozrywki - stwierdził.

Monika Rosa zauważyła, że ze strony KE jest wola dialogu.- Z drugiej strony mamy nieustanną walkę - dodała.

Polsce grożą sankcje

KE w swojej rekomendacji brała pod uwagę cztery ustawy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Są to ustawy o ustroju sądów powszechnych, Trybunale Konstytucyjnym oraz zawetowane przez Andrzeja Dudę ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Według Komisji, uprawnienia ministra sprawiedliwości dotyczące odwoływania i powoływaniu prezesów sądów naruszają niezależność sądów.

Wiceprzewodniczący KE odniósł się do propozycji PiS-u dotyczącej skrócenia kadencji sędziów Sądu Najwyższego. - Jeśli sędziowie Sądu Najwyższego zostaną zmuszeni do odejścia, będziemy gotowi do uruchomienia art. 7 – powiedział na konferencji prasowej Frans Timmermans. Artykuł 7 Traktatu o UE przewiduje możliwość nałożenia sankcji.

d31019n

Podziel się opinią

Share
d31019n
d31019n
Więcej tematów