Trwa ładowanie...

Ryszard Czarnecki w #dzieńdobryPolsko: wymiar sprawiedliwości to "państwo w państwie"

Krajowa Rada Sądownictwa uważa, że rządowy projekt ustawy dotyczącej zmian w zasadach działania KRS jest niezgodny z konstytucją. Zdaniem Rady, projekt prowadzi także do upolitycznienia samorządu sędziowskiego. - To przemyślana i komplementarna propozycja reformy - odpowiada eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

d3am7wc
d3am7wc

- Jest takie doskonałe powiedzenie, że "nie można być sędzią we własnej sprawie" i to jest bardzo spektakularny tego przykład, sędziowie bronią własnych interesów, Krajowa Rada Sądownictwa broni pewnego układu, pewnego establishmentu, broni swojego - powiedział w #dzieńdobryPolsko Ryszard Czarnecki.

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego zapewnił, że proponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma jest "przemyślana i komplementarna". - Sytuacja z którą mamy do czynienia w Polsce od lat, że jest "państwo w państwie", gdy chodzi o wymiar sprawiedliwości, jest sytuacją niedopuszczalną, i stąd ta propozycja - wyjaśnił Czarnecki.

- To jest potężny, instytucjonalny i systemowy spór - ocenił z kolei Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej - To jest demolowanie demokratycznego porządku prawnego w Polsce. I to nie jest kwestia samego modelu zarządzania, bo co do sprawności sądów zgodzimy się, tu potrzebna jest bardzo duża zmiana, to nie ulega wątpliwości, natomiast to nie może polegać na tym, że będzie polityczny nadzór i polityczne sterowanie - dodał poseł PO.

Obecnie Krajowa Rada Sądownictwa - będąca konstytucyjnym organem stojącym na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów - składa się z 25 członków. Sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich, należą też do niej I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości - a także posłowie i senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi RP.

d3am7wc

Po planowanych zmianach m.in. utworzone miałyby zostać dwa organy KRS: Pierwsze i Drugie Zgromadzenie Rady. W skład pierwszego wejdą: I Prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu, a rekomendowanych przez stowarzyszenia sędziowskie.

d3am7wc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3am7wc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj