"Rusza już jutro". Komunikat wojska ws. kwalifikacji
Z początkiem lutego ruszy tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Wezwanych może być nawet 230 tys. osób. O sprawie przypomina Sztab Generalny Wojska Polskiego. "Pamiętaj: kwalifikacja to nie pobór" - napisano.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony narodowej, 1 lutego ruszy tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. W tym czasie do osób nią objętych trafią wezwania na komisję wojskową. Zgodnie z rozporządzeniem MON tegoroczna kwalifikacja obejmie nie tylko młodych mężczyzn.
"Ukończyłeś 18 lat? Otrzymałeś dowód osobisty? Czy myślałeś o wojsku?" - napisano na profilu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na portalu X.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Kwalifikacja to nie pobór"
"Już jutro na terenie całego kraju rusza Kwalifikacja Wojskowa 2024. Jej głównym celem jest określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej" - dodano.
"Pamiętaj: kwalifikacja to nie pobór!" - podkreślono.
Jak wyjaśnia Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, celem kwalifikacji wojskowej jest "wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18. rok życia".
Kogo obejmie kwalifikacja?
Lista osób, które zostaną objęte obowiązkiem kwalifikacji wojskowej w 2024 roku, została wskazana w rozporządzeniu Ministerstwa Obrony Narodowej. Zgodnie z treścią dokumentu, do stawienia się przed komisją wojskową zobowiązano:
- mężczyzn urodzonych w 2005 roku
- mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
- osoby, które w latach 2022-2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej
- kobiety urodzone w latach 1997-2005, które posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku lub kończą naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji
- ochotników, którzy ukończyli 18. rok życia, w tym kobiety, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat.
Osoby, które z powodu ważnych przyczyn nie mogą stawić się na komisję wojskową, powinny zgłosić ten fakt do właściwego organu najpóźniej w dniu, w którym były one zobowiązane stawić się na kwalifikację. W przeciwnym wypadku niestawienie się na kwalifikację wojskową może skutkować karą grzywny oraz doprowadzeniem przed komisję przez policję.
Czytaj więcej: