Trwa ładowanie...

"Rusza już jutro". Komunikat wojska ws. kwalifikacji

Z początkiem lutego ruszy tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Wezwanych może być nawet 230 tys. osób. O sprawie przypomina Sztab Generalny Wojska Polskiego. "Pamiętaj: kwalifikacja to nie pobór" - napisano.

Kogo obejmie kwalifikacja wojskowa?Kogo obejmie kwalifikacja wojskowa?Źródło: East News, fot: Maszewski/REPORTER
dy2tcbl
dy2tcbl

Zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony narodowej, 1 lutego ruszy tegoroczna kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia. W tym czasie do osób nią objętych trafią wezwania na komisję wojskową. Zgodnie z rozporządzeniem MON tegoroczna kwalifikacja obejmie nie tylko młodych mężczyzn.

"Ukończyłeś 18 lat? Otrzymałeś dowód osobisty? Czy myślałeś o wojsku?" - napisano na profilu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na portalu X.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zeszli do tunelu Hamasu. Pierwsze takie odkrycie w Gazie

"Kwalifikacja to nie pobór"

"Już jutro na terenie całego kraju rusza Kwalifikacja Wojskowa 2024. Jej głównym celem jest określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej" - dodano.

dy2tcbl

"Pamiętaj: kwalifikacja to nie pobór!" - podkreślono.

Jak wyjaśnia Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, celem kwalifikacji wojskowej jest "wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18. rok życia".

Kogo obejmie kwalifikacja?

Lista osób, które zostaną objęte obowiązkiem kwalifikacji wojskowej w 2024 roku, została wskazana w rozporządzeniu Ministerstwa Obrony Narodowej. Zgodnie z treścią dokumentu, do stawienia się przed komisją wojskową zobowiązano:

  • mężczyzn urodzonych w 2005 roku
  • mężczyzn urodzonych w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
  • osoby, które w latach 2022-2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej
  • kobiety urodzone w latach 1997-2005, które posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku lub kończą naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji
  • ochotników, którzy ukończyli 18. rok życia, w tym kobiety, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat.

dy2tcbl

Osoby, które z powodu ważnych przyczyn nie mogą stawić się na komisję wojskową, powinny zgłosić ten fakt do właściwego organu najpóźniej w dniu, w którym były one zobowiązane stawić się na kwalifikację. W przeciwnym wypadku niestawienie się na kwalifikację wojskową może skutkować karą grzywny oraz doprowadzeniem przed komisję przez policję.

Czytaj więcej:

dy2tcbl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dy2tcbl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy2tcbl
Więcej tematów