Kwalifikacja wojskowa 2024. Kogo dotyczy? Wkrótce ruszą wezwania
Jak wynika z rozporządzenia ministra obrony narodowej z 10 listopada 2023 roku, tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się już 1 lutego 2024 roku. Kto może otrzymać wezwanie przed komisję wojskową?
Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku obejmie około 230 tys. osób. Te - po otrzymaniu wezwania - będą musiały stawić się przed komisją wojskową. Kto zostanie objęty tym obowiązkiem? Co grozi za jego niedopełnienie?
Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku. Kiedy?
Zgodnie z rozporządzeniem MON, termin ogłoszenia tegorocznej kwalifikacji został wyznaczony na 12 stycznia. Sama kwalifikacja potrwa natomiast od 1 lutego do 30 kwietnia 2024.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sejm czeka paraliż? Sawicki zabrał głos
W uzasadnieniu wyjaśniono, że wskazany przedział czasowy trwania kwalifikacji wojskowej wynika z przewidywalnej liczby osób, które zostaną nią objęci, przy założeniu działania około 390 powiatowych komisji lekarskich, orzekających ok. 300-350 osób dziennie, wraz z uwzględnieniem, że jednocześnie pracować będzie nie więcej niż dwie do trzech komisji wojskowych, realizujących kwalifikacje na terenie podległym pod jedno wojskowe centrum rekrutacji.
Kwalifikacja wojskowa. Kogo dotyczy w 2024 roku?
Jak podało w rozporządzeniu Ministerstwo Obrony Narodowej, obowiązkiem stawienia się przed komisją wojskową w 2024 roku zostaną objęci:
- mężczyźni urodzeni w 2005 roku;
- mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby, które w latach 2022-2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1997-2005, które posiadają kwalifikacje przydatne w wojsku lub kończą naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji - np. studia na kierunkach lekarskim, położniczym, pielęgniarskim, farmaceutycznym czy ratownictwa medycznego lub naukę w zawodach: technik farmaceutyczny, technik weterynarii;
- osoby, które ukończyły 18. rok życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat - jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
W przypadku, gdy osoba objęta kwalifikacją wojskową nie może we wskazanym terminie stawić się przed komisją, powinna zawiadomić o tym wójta, burmistrza, prezydenta miasta.
Informację, wraz z uzasadnieniem przyczyny nieobecności, należy przekazać najpóźniej w dniu, w którym ma odbyć się komisja. Osoby, które nie stawią się na kwalifikacji wojskowej i nie uzasadnią swojej nieobecności, mogą zostać doprowadzone przed komisję przez policję. Niestawiennictwo może również zostać ukarane grzywną.
Zobacz również: Tysiące policjantów na ulicach. Powodem demonstracja PiS