Trwa ładowanie...

Szykuje się zwrot? "Teraz będą zmieniać kierunki uderzeń" [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 392. dzień rosyjskiej inwazji. Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego twierdzi, że po systemie energetycznym, armia Putina znalazła sobie nowe priorytetowe cele ostrzałów i ataków dronów. - Atakowane mogą być obiekty wojskowe i kluczowe obiekty systemu logistycznego jak bazy paliwowe - wymieniał. Wyjaśnił, że działania te mają na celu osłabienie potencjału ukraińskiej przed zapowiadaną wiosenną ofensywą. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraińska artyleria na froncieUkraińska artyleria na froncieŹródło: PAP, fot: AA/ABACA
d1b43qb
d1b43qb
  • - Rosja będzie jeszcze bardziej podporządkowana Chinom. To w kontekście wojny w Ukrainie ważne, bo Władimir Putin może ją zakończyć pod naciskiem Pekinu - podkreśla dr hab. Krzysztof Żęgota.
Trwa łączenie
21:19, 22.03.2023

Amunicja zawierająca zubożony uran jest dość powszechnie używana od dekad. Jeśli Rosja obawia się o swoje czołgi, powinna je wycofać z Ukrainy - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Skomentował w ten sposób ostrzeżenia Rosji dot. potencjalnego dostarczenia takiej amunicji czołgowej Ukrainie przez Wielką Brytanię.


Podczas briefingu prasowego w Białym Domu Kirby stwierdził, że nie będzie wypowiadać się za Wielką Brytanię ws. dostaw amunicji, ale rosyjskie obiekcje w tej sprawie są rozdmuchanym problemem i "kolejnym chochołem, którego Rosjanie chcą przebić kołkiem".


Kirby zaznaczył, że USA nie przekazały Ukrainie żadnej amunicji ze zubożonym uranem. Jak zauważył, badania wykazały, iż nie niesie ona zagrożenia radioaktywnego i nie ma mowy, by mogła być traktowana jako broń jądrowa. Jej zaletą jest natomiast większa zdolność przebijania pancerza. 

21:10, 22.03.2023

- Każdy dzień dostaw zagranicznej broni na Ukrainę przybliża nuklearną apokalipsę - stwierdził w środę Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, cytowany przez rosyjskie agencje TASS i RIA-Novosti.  


Dodał, że “Zachód nie wierzył w stopień determinacji prezydenta Rosji Władimira Putina, gdy odmówił mu udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji”. Politykowi chodzi o dyplomatyczną wymianę z grudnia 2021 r. Kreml żądał wówczas, by Stany Zjednoczone i NATO zagwarantowały Rosji bezpieczeństwo, poprzez zobowiązani się do nierozprzestrzeniania Sojuszu na wschód, a także wycofanie natowskiej infrastruktury wojskowej w granice sprzed 1997 r. 


- Konsekwencje dla Zachodu są dużo bardziej skomplikowane niż mogłyby być, gdyby podpisali z nami dokumenty w grudniu (2021 r. - red.) - wywodził Miedwiediew. 

20:45, 22.03.2023

65 procent Europejczyków uważa, że Ukraina powinna zostać przyjęta w ciągu najbliższych kilku lat - wynika z najnowszego sondażu Fundacji Bertelsmanna, którego wyniki opublikowano w “Die Welt”. 


61 procent ankietowanych opowiedziało się za tym, by UE wspierała Ukrainę dostawami broni. 


Za tym, że Europa powinna dążyć do uniezależnienia od rosyjskiej energii, nawet jeśli doprowadzi to do dalszego wzrostu cen, opowiedziało się 67 procent ankietowanych Europejczyków. 


Na potrzeby badania przepytano około 13 000 Europejczyków. Wyniki zostały przedstawione na corocznej konferencji prasowej Fundacji Bertelsmanna w Guetersloh. 

20:18, 22.03.2023

Ukraińscy piloci nie przechodzą szkolenia we Francji na myśliwcach Mirage 2000 - powiedział w środę rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, dementując doniesienia francuskiej prasy.


W środę wieczorem portal dziennika „Le Figaro” poinformował, że od ponad półtora miesiąca około trzydziestu ukraińskich pilotów przechodzi przyspieszone szkolenie na francuskich myśliwcach Mirage 2000 w bazach lotniczych Mont-de-Marsan i Nancy.

20:03, 22.03.2023

Nakaz aresztowania to najlepsze, co może spotkać rosyjskiego zabójcę - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. - Rosja przegra tę wojnę - dodał szef państwa, który tego dnia był w Donbasie i Charkowie na wschodzie Ukrainy.


- W Donbasie, obwodzie charkowskim, wszędzie, dokąd przyszło rosyjskie zło, jest to oczywiste, że państwa-terrorysty nie można powstrzymać inaczej niż poprzez nasze zwycięstwo. I zagwarantujemy je: nasze zwycięstwo. We wszystkich regionach wschodu naszego państwa, gdzie jest ukraińska flaga, jest też nadzieja. To się czuje - oświadczył Zełenski na nagraniu opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych. 

19:29, 22.03.2023

Dziś w Kursku było słychać eksplozje. Póki co nie ma więcej informacji o zdarzeniu.

19:05, 22.03.2023

“Od ponad półtora miesiąca około trzydziestu ukraińskich pilotów przechodzi przyspieszone szkolenie na francuskich odrzutowcach Mirage 2000 w bazach lotniczych Mont-de-Marsan i Nancy. Decyzja o uruchomieniu szkoleń została podjęta przed wizytą Wołodymyra Zełeńskiego w Paryżu 8 lutego" - pisze francuski dziennika “Le Figaro”.  

18:37, 22.03.2023

Zacięte walki trwają nadal na północnych i południowych obrzeżach atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu w obwodzie donieckim, ale potencjał ofensywny Rosjan maleje - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku.


"Na kierunku Bachmutu wróg nadal prowadzi działania ofensywne, jednak jego potencjał ofensywny maleje. Przeciwnik wciąż usiłuje zająć miasto i traci znaczne ilości siły żywej, uzbrojenia i sprzętu wojskowego" - głosi komunikat sztabu.


Armia ukraińska zapewniła, że jej oddziały "przez całą dobę odpierają liczne ataki przeciwnika" w rejonie Bachmutu i pobliskich miejscowości Bohdaniwka i Predteczyne na zachód i południowy zachód od Bachmutu.

18:34, 22.03.2023

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o wykryciu ok. 2 tys. botów szerzących dezinformację na temat wojny. Prokremlowską farmę botów zlikwidowano w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy.


Boty rozpowszechniały fake newsy na temat sytuacji na froncie i wzywały Ukraińców do uchylania się od mobilizacji - czytamy w komunikacie SBU. Farma zajmowała się też dyskredytacją władz polityczno-wojskowych kraju i ukraińskich sił zbrojnych.


Według informacji SBU głównymi "zamawiającymi usługi" farmy byli przedstawiciele służb specjalnych Rosji. W ramach operacji kupowano fałszywe profile i wykorzystywano je w popularnych mediach społecznościowych pod pozorem kont zwykłych Ukraińców.

18:08, 22.03.2023

Rosjanin mjr Nikołaj Podoincyn zginął 27 lutego tego roku pod Chersoniem. Mężczyzna wyleciał z rosyjskiej armii za zażywanie narkotyków. Potem służył w Syrii i Ukrainie jako najemnik grupy Wagnera. Jest jednym z co najmniej 256 rosyjskich oficerów w stopniu majora, którzy dotąd zginęli w Ukrainie.   

17:59, 22.03.2023

Oto i wyróżnieni: mjr. Siergiej Popow i mjr. Wasilij Wawiłow.

17:50, 22.03.2023

- Zima się skończyła, a Rosjanom nie udało się zniszczyć naszego systemu energetycznego - podkreślił Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany w środę przez portal RBK-Ukraina. 


- Dlatego Rosjanie teraz będą trochę zmieniać kierunki uderzeń. Mogą to być zarówno wojskowe obiekty, jak i obszary koncentracji wojsk i system logistyki naszych jednostek - zauważa.


Przedstawiciel HUR zaznacza, że niedawne ataki na ukraińskie bazy paliwowe potwierdziły, że wojsko rosyjskie będzie próbowało zniszczyć krytyczne elementy ukraińskiej infrastruktury, które są konieczne do pomyślnego prowadzenia działań zbrojnych.


Według niego system energetyczny pozostanie jednocześnie jednym z celów przeciwnika. Wśród możliwych celów wymienia też m.in. rafinerie i przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego.

17:29, 22.03.2023

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w środę, że państwa będące stronami Międzynarodowego Trybunału Karnego powinny wykonać swoje zobowiązania wynikające z wydania przez MTK nakazu aresztowania Władimira Putina. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że USA pomogą w śledztwie MTK.


Blinken wypowiedział się na temat nakazu aresztowania rosyjskiego dyktatora podczas wysłuchania przed senacką komisją budżetową. MTK wydał nakaz aresztowania Putina 17 marca jako odpowiedzialnego za deportacje ukraińskich dzieci do Rosji.

17:16, 22.03.2023

Raniony w Ukrainie polski wolontariusz przeszedł operację w szpitalu w Dnieprze. Jego stan jest nadal ciężki, ale stabilny - poinformował w środę wiceszef ZPHM Sławomir Butkiewicz. Transport mężczyzny do Polski planowany jest na poniedziałek. 

16:53, 22.03.2023

Wreszcie Witalij Barbasz przypomniał, że próby okrążenia Awdijiwki nie są niczym nowym, bo Rosjanie prowadzą te działania od maja 2022 r. - Było wiele różnych terminów okrążenia, które sobie wyznaczali. “Ostateczną” datą był 1 marca. Dziś mamy 22 marca, a miasto jest pod flagą ukraińską - powiedział Barbasz. 


Jak poinformował, w mieście pozostaje około 1900 mieszkańców. Na początku inwazji rosyjskiej było ich około 26 tysięcy, a przed rokiem 2014 - prawie 40 tysięcy. W 2014 roku część obwodu donieckiego znalazła się pod kontrolą wspieranych przez Rosję separatystów. Awdijiwka od tej pory znajdowała się na linii frontu. 

16:52, 22.03.2023

Ponadto Witalij Barbasz stwierdził, że Rosjanie używają "wszystkiego, co mają" do ataków na miasto. Stosują bombardowania lotnicze, atakują przy użyciu artylerii lufowej, systemów rakietowych, bomb zapalających i amunicji kasetowej. - Wszystko to leci na miasto i na pozycje wokół niego - powiedział Barbasz. 


Przyznał, że ostrzałów jest coraz więcej. O ile jeszcze trzy tygodnie temu więcej ostrzałów i działań szturmowych rejestrowano na kierunku bachmuckim, to teraz intensywność jest niemal taka sama. Na obu kierunkach codziennie dochodzi do 250-300 ostrzałów. Przy tym liczba ataków z powietrza na kierunku Awdijiwki sięga niekiedy 30 w ciągu doby, podczas gdy na kierunku Bachmutu jest ich od trzech do pięciu na dobę. 

16:50, 22.03.2023

Wojska rosyjskie nadal próbują okrążyć Awdijiwkę, miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, i nasilają ostrzały, używając do ataków lotnictwa i wszelkiego rodzaju artylerii - powiedział w środę przedstawiciel władz miejskich Witalij Barbasz. 


Jak powiedział Barbasz portalowi Ukraińska Prawda, wojska rosyjskie "weszły na niziny" znajdujące się na północ od Awdijiwki. - Nasi (żołnierze) są na terenie położonym wyżej. Samo to powoduje ogromne straty wroga na tym kierunku na północy - opisywał.


Dodał, że "mniejsza aktywność" Rosjan widoczna jest na południe od miasta. - Niemniej, wciąż próbują oni wziąć w kleszcze (Awdijiwkę - red.). Nasi chłopcy są na miejscu i trzymają się - zapewnił. 

16:32, 22.03.2023

Jest nowe nagranie nocnego ataku na port w Sewastopolu na okupowanym Krymie. Najprawdopodobniej użyto dronów morskich.     

16:26, 22.03.2023

Parlament Szwecji Riksdag zatwierdził w środę zdecydowaną większością głosów przystąpienie kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szwecja wciąż czeka jednak na brakujące ratyfikacje ze strony Turcji i Węgier. 

16:26, 22.03.2023

Trzech mężczyzn zginęło  w obwodzie mikołajowskim w wyniku eksplozji miny przeciwczołgowej - podała agencja Ukrinform.

16:15, 22.03.2023

Rosja poinformowała, że rozmieściła na wyspie Paramuszyr przeciwokrętowy system rakietowy Bastion - podała agencja Reutera za rosyjskim MON. Paramuszyr to jedna z Wysp Kurylskich na północnym Pacyfiku, których część Japonia uznaje za swoje terytorium. 


-  Ruch ten jest częścią szerszego wzmocnienia rosyjskiej obrony w regionach dalekowschodnich - mówił minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Wyjaśnił, że rozmieszczenie rakiet “jest częścią rosyjsko-chińskiej odpowiedzi na rosnące militarne i polityczne zaangażowanie USA w Azji Wschodniej”.  

16:03, 22.03.2023

Pozdrowienia z Bachmutu. Ukraińscy żołnierze zapewniają, że utrzymają miasto.

15:45, 22.03.2023

Wielka Brytania niedawno poinformowała, że przekaże Ukrainie pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem. Do sprawy odniósł się dyktator Białorusi Aleksandr Łukaszenka. 


- Rosja przekaże nam pociski z prawdziwym uranem. Skoro oni są szaleńcami i zaczynają ten proces (eskalacji – red.). To jest przerażające i niebezpieczne - ostrzegł Łukaszenka. 


- Jak tylko pociski (ze zubożonym uranem – red.) uderzą w pozycje wojsk rosyjskich, to zobaczycie, że reakcja będzie straszna. To będzie lekcja dla całej planety - zapewnił. 


- W Rosji, jak wiecie, jest nie tylko zubożony uran. Tak więc myślę, że wojna nie powinna zmierzać ku takiej eskalacji. Powinniśmy iść ku pokojowemu rozwiązaniu, jak to omawiali Putin i Xi Jinping - stwierdził.    

15:24, 22.03.2023

Płk Jurij Ignat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, komentował w środę po południu rosyjski atak rakietowy w Zaporożu. 


- Niestety, informacja o zagrożeniu nie zawsze może dotrzeć na czas. Wiele razy zdarzało się, że wróg atakował, a nie było w porę alarmu przeciwlotniczego. Zaporoże jest miastem frontowym i znajduje się w pobliżu linii wroga. Według wstępnych danych, prawdopodobnie w ataku na Zaporoże użyto systemu rakietowego dalekiego zasięgu. Możliwe, że był to Tornado-S. To pociski rakietowe, które lecą niezwykle szybko. Od startu do trafienia mija kilkadziesiąt sekund - mówił Ignat cytowany przez agencję Ukrinform. 

15:13, 22.03.2023

I po ukraińskim T-72M. Został trafiony przez rosyjskiego drona-kamikadze Lancet. Nagranie z obwodu zaporoskiego.

15:00, 22.03.2023

Rosyjscy żołnierze otrzymują żołd ze znacznym opóźnieniem lub otrzymują znacznie niższe kwoty wypłat niż im pierwotnie obiecano – podaje niezależny rosyjski serwis Verstka. Jego dziennikarze przeanalizowali treści rozmów na grupach portalu społecznościowego VKontakte, w których dyskutowano o wypłatach dla zmobilizowanych żołnierzy. Dziennikarze znaleźli tam skargi bliskich wojskowych z 52 regionów Rosji, w tym z okupowanego Krymu. 


Wojskowi i ich bliscy twierdzą, że otrzymują kwoty wielokrotnie mniejsze od obiecanych. Zdarzają się doniesienia o braku wypłat przez trzy miesiące. Z podobnymi problemami borykają się wszystkie kategorie żołnierzy: zawodowi, zmobilizowani i ochotnicy. Ponadto niektóre żony żołnierzy skarżą się, że muszą przekazywać mężom pieniądze na wydatki, gdyż wojsko nie zapewnia im nawet pełnych posiłków. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b43qb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1b43qb
Więcej tematów