Trwa ładowanie...
dnrt34f

Rozmowa Morawieckiego z Tuskiem. "Dotyczyła obsady unijnych stanowisk"

- Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem na temat obsady stanowisk unijnych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Wśród państw członkowskich nie ma zgody co do personaliów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mateusz Morawiecki i Donald Tusk
Mateusz Morawiecki i Donald Tusk (PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
dnrt34f

Rozmowa Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej, z premierem Mateuszem Morawieckim była zapowiadana już od kilku dni. Ma związek z rozpoczynającym się w czwartek szczytem Rady Europejskiej.

Rzecznik rządu poinformował w środę późnym wieczorem, że "w rozmowie omówiono procedurę wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej w kontekście tzw. formuły 'Spitzenkandidat' (formuły kandydata wiodącego)”. Premier "podkreślił również konieczność zachowania właściwej równowagi geograficznej w obsadzie stanowisk unijnych” - informuje tvp.info za PAP.

- W trakcie rozmowy premier podkreślił konieczność wyboru kandydatów, którzy będą skupiać się na istotnych dla Polski kwestiach programowych - powiedział Piotr Müller.

dnrt34f

Trwa impas w kwestii stanowisk

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt UE, na którym będzie omawiana m.in. obsada najwyższych stanowisko w instytucjach unijnych na lata 2019-24.

Donald Tusk od dwóch dni przeprowadza rozmowy ze wszystkimi przywódcami UE na ten temat. Będzie to przedmiotem obrad na szczycie w czwartek wieczorem. W środę w liście skierowanym do unijnych liderów Tusk zapewniał, że jest polityczna wola, aby najważniejsze stanowiska obsadzić jeszcze do końca czerwca.

Nadal nie ma jednak wśród państw członkowskich zgody w kwestii personaliów.

dnrt34f

Szanse Polski na obsadę kluczowych stanowisk w UE są niskie - ocenił Konrad Szymański, wiceszef MSZ ds. europejskich. Jego zdaniem "silnie podzielony Europarlament i równie silnie podzielona Rada są w stanie blokować poszczególnych kandydatów, ale wciąż nie widać większości, która mogłaby wskazać osoby na te stanowiska”.

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dnrt34f

Podziel się opinią

Share

dnrt34f

dnrt34f
Więcej tematów