Rosyjski szantaż energetyczny w Naddniestrzu. Mołdawia pod presją
- Kryzys energetyczny w Naddniestrzu to narzędzie rosyjskiego szantażu wobec Mołdawii - twierdzi ekspert OSW Kamil Całus. - Moskwa wykorzystuje sytuację do propagandy i wpływu na mołdawskich wyborców - dodaje.
- Szczerze przyznam, byłem zaskoczony faktem, że Rosja zdecydowała się na zupełne odcięcie dostaw. Mówiło się, że najprawdopodobniej Moskwa ograniczy dostawy do Naddniestrza do takiej ilości, by wystarczyło go ludności, ale było go za mało do produkcji energii na potrzeby eksportowe. Ostatecznie jednak Rosja zdecydowała się na bardziej drastyczne kroki, wywołując kryzys nie tylko w Naddniestrzu, ale też w regionie - powiedział ekspert OSW Kamil Całus.
- Moskwa wykorzystuje obecną sytuację również do szerzenia propagandy i wywierania wpływu na mołdawskich wyborców - podkreślił.
Surowce energetyczne bronią Rosji
Przyczyną kryzysu jest wygasły kontrakt tranzytowy między Ukrainą a Rosją. Moskwa mogłaby kontynuować dostawy alternatywną drogą, ale tego nie robi. Rosja domaga się spłaty długu gazowego przez Mołdawię, który Kiszyniów uznaje za nieuzasadniony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prezydentura Trumpa przyniesie przełom? "Będzie musiała"
Rosja oskarża Ukrainę i Mołdawię o działania przeciwko rosyjskojęzycznej ludności Naddniestrza. - Rosyjscy propagandziści grzmią, że w środku zimy Kijów i Kiszyniów postanowiły "ukarać prorosyjską ludność Naddniestrza za ich tożsamość" - podkreślił analityk OSW.
Mołdawia, niezależna od rosyjskiego gazu od 2022 r., importuje energię z Rumunii. Rachunki za energię wzrosły o 75 proc., co może wpływać na nastroje wyborców. Szef Naddniestrza Wadim Krasnosielski zapowiedział, że Rosja "wkrótce" dostarczy gaz w ramach "pomocy humanitarnej". - Rosja nie chce utracić Naddniestrza, tylko chce je wykorzystywać jako instrument nacisku na Mołdawię - podkreślił Całus.