Rosyjski oligarcha zarabia w Polsce. Oleg Deripaska i jego miliardy
Oleg Deripaska, jeden z wielu rosyjskich oligarchów zbliżonych do Władimira Putina, zarabia również w Polsce - wynika ze śledztwa dziennikarskiej sieci Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Miliarder ma czerpać korzyści z 31 spółek zarejestrowanych w naszym kraju.
22.03.2022 20:35
W śledztwie dziennikarskiej sieci Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) wzięło udział 25 europejskich redakcji. Wśród nich znalazł się także portal frontstory.pl. Wyniki wspólnego dochodzenia wskazują, że na liście rosyjskich oligarchów działających w Polsce jest m.in. Oleg Władimirowicz Deripaska.
Nazwisko miliardera zostało umieszczone na tak zwanej liście 35 Anti-Corruption Foundation. Głównym zadaniem organizacji założonej przez rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego jest tropienie korupcji i nadużyć dokonywanych przez Kreml i otoczenie prezydenta Rosji Władimira Putina.
Uważany za przyjaciela Putina Deripaska został objęty sankcjami przez USA i Wielką Brytanię w związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
Zobacz też: Co przywiezie Biden? Ekspert o najważniejszej informacji
Oleg Deripaska i jego interesy w Polsce. W tle znany hotel
Jak poinformowała we wtorek "Rzeczpospolita", powołując się na rejestr beneficjentów rzeczywistych spółek działających w Polsce, Oleg Deripaska czerpie korzyści z 31 z nich. Dziennik podkreśla, że większość z nich ma powiązania z austriacką firmą Strabag.
Dziennikarze wskazują, że austriacki holding "jest też pośrednio udziałowcem spółki Hotele Warszawskie Syrena", która zarządza hotelem Polonia Palace w Warszawie. Posiada też sąsiadujący z hotelem Metropol oraz znajdujący się w pobliżu hotel MDM.
"Rodzina Haselsteinerów, która poprzez rodzinną fundację kontroluje firmę, od lat próbuje bezskutecznie odkupić od Rosjan udziały. Obecnie HFP (Haselsteiner Familien-Privatstiftung) zdecydowała się na rozwiązanie umowy konsorcjum, którego udziałowcami oprócz Raseperii są jeszcze grupa UNIQA/Raiffeisen. Zarząd Strabag podjął także decyzję o zaniechaniu wypłaty dywidendy, by uniemożliwić przepływ zysków do rosyjskiego akcjonariatu MKAO Rasperia Limited" - pisze "Rzeczpospolita.
Należy zaznaczyć, że Polska wciąż nie zamroziła, ani nie zablokowała żadnych rosyjskich majątków.
Przeczytaj również: