Trwa ładowanie...

Wyznanie rosyjskiego jeńca. Zdradza, co stało się na "Moskwie"

- Podczas tej strasznej wojny nikogo w Ukrainie nie wyzwalamy, lecz wyłącznie krzywdzimy ludzi i jesteśmy szabrownikami. Przychodziły do mnie dzieci z prośbą o coś do jedzenia i picia, ponieważ zburzono sklepy i domy tych osób - zeznał rosyjski jeniec w nagraniu opublikowanym w środę przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Zdradził też, co stało się na krążowniku Moskwa.

Wyznanie rosyjskiego jeńca. Zdradza, co stało się na "Moskwie"Wyznanie rosyjskiego jeńca. Zdradza, co stało się na "Moskwie"Źródło: East News, fot: Zhang Jiye
d5ki96s
d5ki96s

W połowie kwietnia żołnierz brał udział w misji ratunkowej na krążowniku Moskwa, zatopionym przez ukraińskie siły na wodach Morza Czarnego. Następnie otrzymał dwie propozycje - kontynuować służbę na jednym z rosyjskich okrętów wojennych lub trafić do oddziałów piechoty. Marynarz wybrał drugą możliwość i po trzytygodniowym szkoleniu, przeprowadzonym przez najemników z tzw. grupy Wagnera (prywatnej firmy wojskowej związanej z Kremlem - przyp. red.), został wysłany na front w Donbasie.

"Lała się ze mnie krew"

- Na krążowniku Moskwa było dużo trupów, a cała misja ratunkowa przedstawiała bardzo smutny obraz. Okręt przepadł, zatonął, nie dało się go odholować. Napatrzyłem się na to, co działo się na pokładzie Moskwy, dlatego nie chciałem więcej widzieć, jak umiera się na środku morza. To przerażające. Odmówiłem - opowiadał jeniec, nawiązując do swojej decyzji o odejściu ze służby w marynarce wojennej.

d5ki96s

Udział w walkach pod Wołnowachą w obwodzie donieckim zakończył się dla jego oddziału tragicznie. Żołnierze wpadli w zasadzkę, a z 30-osobowej formacji przeżyły zaledwie trzy osoby.

- Lała się ze mnie krew. Pierwszej pomocy udzielili mi ukraińscy wojskowi, bo nas nawet tego nie nauczono - zeznał rosyjski marynarz, pospiesznie "przekwalifikowany" na żołnierza piechoty.

Cios w rosyjską flotę

"Moskwa" była flagową jednostką Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. Jak poinformowało 14 kwietnia rosyjskie ministerstwo obrony, krążownik zatonął podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Wersję tę potwierdziły Stany Zjednoczone.

d5ki96s

Według strony rosyjskiej na krążowniku zginął zaledwie jeden członek załogi, a 27 uznano za zaginionych. Faktyczna liczba poległych była prawdopodobnie znacznie wyższa. W ocenie rosyjskiego opozycjonisty Ilji Ponomariowa potwierdzono informacje o uratowaniu tylko 58 osób spośród 510-osobowego personelu okrętu.

Zobacz też: Ostrzał mieszkalnych dzielnic Charkowa. Są zabici i ranni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d5ki96s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d5ki96s
Więcej tematów