Trwa ładowanie...

Polski wywiad przechwycił rozmowy rosyjskich żołnierzy. Są szczegóły

Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy prowadzone między rosyjskimi żołnierzami walczącymi w Ukrainie. - Z materiałów, do których dotarł polski wywiad, wynika, że rzeczywistość w szeregach rosyjskiej armii daleka jest od propagandowych przekazów. Wśród żołnierzy narasta frustracja i strach przed udziałem w kolejnych walkach - przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Wielu z nich otwarcie krytykuje decyzje swoich przełożonych.

"Wywiad był na urlopie". Polska przechwyciła rozmowy żołnierzy Putina"Wywiad był na urlopie". Polska przechwyciła rozmowy żołnierzy PutinaŹródło: PAP
d1r700p
d1r700p

Żaryn udostępnił przechwycone nagranie w mediach społecznościowych. Wynika z niego m.in., że wielu rosyjskich żołnierzy stara się unikać wyjazdu do Ukrainy.

- Żołnierze wysyłani na front są coraz bardziej świadomi, że Rosjanie ponoszą w Ukrainie duże straty, dlatego coraz więcej żołnierzy próbuje uniknąć służby, obawiając się wysłania na wojnę - zaznaczył Żaryn.

d1r700p

Na jednym z zarejestrowanych nagrań rosyjska urzędniczka usiłuje dowiedzieć się w organach porządkowych, jakie procedury obowiązują żołnierzy, którzy chcą uniknąć dalszych walk na froncie.

- Reprezentuje ona osoby, które nie wiedzą, jakich formalności powinni dopełnić i do kogo się zgłosić, by już nie wracać do swoich oddziałów - tłumaczył rzecznik polskich służb. Dodał, że częstym pretekstem wykorzystywanym do uniknięcia powrotu na front jest urlop czy rzekome problemy zdrowotne.

"Wywiad był na urlopie"

W kolejnej rozmowie rosyjscy wojskowi analizują faktyczne przyczyny decyzji o ataku na Ukrainę, poddając w wątpliwość skuteczność działań rosyjskiego wywiadu. Żołnierze oceniają, że decyzja o ataku na Ukrainę mogła być podjęta na podstawie nieprawdziwych informacji i błędnych ocen. - Mieli nas witać kwiatami. Wywiad był na urlopie - mówią uczestnicy przechwyconej rozmowy.

d1r700p

Na nagraniach słychać też krytyczne stwierdzenia dotyczące niekorzystnego dla rosyjskich najeźdźców rozwoju sytuacji w Ukrainie. Żołnierze, kwestionując decyzje swoich przełożonych, wskazują na ich niekompetencję i nieprzemyślane ruchy.

- Tępi ludzie podejmują głupie decyzje. Liczyli, że ludność Ukrainy będzie ich po nogach całować - mówią.

Przeczytaj też:

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1r700p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1r700p
Więcej tematów