Trwa ładowanie...

Krążownik "Moskwa" zatonął

Krążownik "Moskwa", ostrzelany wcześniej przez siły ukraińskie, zatonął podczas holowania w trakcie sztormu - podały agencje NEXTA i RIA Nowosti, powołując się na rosyjskie MON.

Krążownik Moskwa, ostrzelany przez armię ukraińską, zatonął w czwartek wieczorem Krążownik Moskwa, ostrzelany przez armię ukraińską, zatonął w czwartek wieczorem Źródło: East News, fot: East News
d3swqug
d3swqug

Rosyjski krążownik "Moskwa" zatonął w czwartek późnym wieczorem. Wcześniej na pokładzie okrętu Floty Czarnomorskiej, który ostrzelały Siły Zbrojne Ukrainy, miał wybuchnąć pożar. Statek poszedł na dno podczas próby zaholowania do wybrzeża Sewastopola w trakcie sztormu.

Informacje w tej sprawie przekazała m.in. rosyjska agencja państwowa RIA Nowosti, powołując się na źródła w ministerstwie obrony Rosji.

Flagowy okręt wojenny Rosji poszedł na dno. Wcześniej trafiły go ukraińskie pociski

Przypomnijmy, że wcześniej okręt został trafiony dwiema ukraińskimi rakietami Neptun. Moskwa nie potwierdziła tej informacji, twierdząc, że "doszło do pożaru".

d3swqug

"Krążownik rakietowy 'Moskwa' zatonął podczas holowania do punktu przeznaczenia w warunkach sztormu z powodu uszkodzenia kadłuba, do którego doszło z powodu pożaru wywołanego detonacją amunicji" - poinformowała też rosyjska agencja państwowa TASS.

Zobacz też: Putin dostanie po głowie? Generał o rozczarowaniu prezydenta

Pentagon o pożarze na pokładzie "Moskwy"

Wcześniej w czwartek, wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu powiedział podczas briefingu prasowego, że "Moskwa" została uszkodzona w znacznym stopniu i według oceny Pentagonu wciąż zmaga się z pożarem na pokładzie.

d3swqug

Przedstawiciel Pentagonu podał, że w chwili wybuchu "Moskwa" znajdowała się ok. 100 km od wybrzeża, czyli była w zasięgu ukraińskich rakiet przeciwokrętowych Neptun, które według Ukrainy uderzyły w jednostkę. Jednocześnie USA nie potwierdziły ani nie zaprzeczyły, że ukraiński atak był przyczyną uszkodzenia krążownika. Oficjel dodał, że pozostałe okręty będące w pobliżu "Moskwy" wycofały się na odległość ok. 150 km od brzegu.

Olbrzymi cios dla rosyjskiej marynarki wojennej

Eksperci oceniali, że strata krążownika, który uczestniczył m.in. w ataku na ukraińską Wyspę Węży, byłaby olbrzymim ciosem dla rosyjskiej marynarki wojennej, zarówno pod względem militarnym, jak i wizerunkowym.

Źródło: TASS, RIA Nowosti, NEXTA, Ukraińska Prawda, PAP

Przeczytaj także:

d3swqug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3swqug
Więcej tematów