Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Alarmy przeciwlotnicze w całym kraju [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 50. dzień rosyjskiej inwazji. Wołodymyr Zełenski opublikował w sieci nagranie. W czwartek wieczorem zatonął rosyjski krążownik "Moskwa", wcześniej trafiony ukraińskimi rakietami. Przed północą na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarmy przeciwlotnicze. Tymczasem, jak ujawnił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, rosyjski atak na Ukrainę miał nastąpić wcześniej. "Nasz wywiad miał informacje, że inwazja nastąpi 22 lutego" - poinformował. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

 Wojna w Ukrainie. Alarmy przeciwlotnicze w całym kraju Wojna w Ukrainie. Alarmy przeciwlotnicze w całym kraju Źródło: East News
dn7ibbh
dn7ibbh
  • • Europejskie kraje, które nadal kupują rosyjską ropę "zarabiają pieniądze na krwi innych ludzi" - powiedział w czwartek w rozmowie ze stacją BBC prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wskazał w szczególności na Niemcy i Węgry. - Niektórzy z naszych przyjaciół i partnerów rozumieją, że teraz są inne czasy, że to już nie jest kwestia biznesu i pieniędzy. Jest to kwestia przetrwania - mówił Zełenski.

  • W czwartek przed północą po raz pierwszy od początku wojny uruchomiono alarmy przeciwlotnicze na terenie całego kraju

  •  W czwartek wieczorem zatonął flagowy okręs wojenny rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - krążownik "Moskwa". Informacje w tej sprawie przekazały rosyjskie agencje państwowe, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji.

  • • Na uszkodzonym rosyjskim krążowniku rakietowym Moskwa, który według Ukrainy został trafiony przez ukraińskie rakiety, mogły znajdować się głowice nuklearne – poinformował w czwartek portal wojskowy Defence Express, powołując się na konstruktorów i oficerów marynarki. Na krążowniku Moskwa było 16 rakiet P-1000 Wułkan, które mogły być uzbrojone w głowice jądrowe o mocy do 350 kiloton. Nie jest jednak jasne, czy na jednostce głowice jądrowe znajdowały się zawsze, czy tylko były tam umieszczane na specjalny rozkaz.

  • • "Jeśli udało ci się uchwycić twarze rosyjskich żołnierzy albo znasz ich jednostki wojskowe, napisz” - apeluje Najwyższa Rada Ukrainy do swoich obywateli. Do tej pory Ukraińcy przysłali już 31 informacji ze zdjęciami i nagraniami twarzy Rosjan. 

  • • - Rosyjscy okupanci siłą werbują Ukraińców na południu Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Rosja stosuje podobną taktykę na tymczasowo okupowanych obszarach południowej Ukrainy, co wcześniej we wschodniej części kraju.

  • • Absurdalne słowa z Moskwy. "Rosyjskie Ministerstwo Obrony widzi próby sabotażu i uderzeń wojsk ukraińskich na obiekty znajdujące na terenie Federacji Rosyjskiej. Jeśli takie incydenty będą się powtarzać, Siły Zbrojne Rosji uderzą w ośrodki decyzyjne, w tym również te w Kijowie, z czym armia rosyjska do tej pory się wstrzymywała" - przekazał rosyjski resort obrony.
Trwa łączenie
00:18, 15.04.2022

Opublikowano treść 768 000 e-maili od Gazprom Linde Engineering, który specjalizuje się w projektowaniu zakładów przetwarzania gazu i petrochemii oraz rafinerii ropy naftowej. Do ich klientów należą: Gazprom, Gazprom Neft, Linde, Novatek, Tatneft, China National Chemic.

00:15, 15.04.2022

Aktualne rozmieszczenie wojsk w Ukrainie:

00:13, 15.04.2022
Utrata krążownika Moskwa, okrętu flagowego na Morzu Czarnym, który zatonął w czwartek, jest "ciosem" dla rosyjskiej floty w regionie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.- Będzie to miało konsekwencje dla ich" (rosyjskich)zdolności bojowych, ponieważ okręt ten był "kluczowym elementem w ich wysiłkach na rzecz ustanowienia dominacji na Morzu Czarnym - podkreślił Kirby w wypowiedzi dla stacji CNN.
23:38, 14.04.2022

NEXTA o alarmach przeciwlotniczych we wszystkich regionach Ukrainy

23:36, 14.04.2022

Syreny alarmowe na terenie całego kraju po raz pierwszy od wybuchu wojny

23:35, 14.04.2022

Informację o alarmach przeciwlotniczych w calej Ukrainie podaje też "The Kyiv Independent"

23:32, 14.04.2022

Alarmy przeciwlotnicze na całym terytorium Ukrainy. "To zemsta za okręt Moskwa" - piszą ukraińscy dziennikarze.23:15, 14.04.2022
- Byliśmy świadomi tego, co stanie się w naszym kraju. Co więcej, przewidywana przez nas data ataku to był 22 lutego, a nie 24 lutego. Nasz wywiad miał informacje, że to 22 lutego Rosjanie otrzymali rozkaz inwazji na pełną skalę, ale rosyjskie dowództwo przełożyło atak o dwa dni - przekazał w czwartek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, cytowany przez Ukraińską Prawdę. Jego słowa podała także agencja Ukrinform.
twitter
23:13, 14.04.2022
Wielka Brytania objęła w czwartek sankcjami dwóch kolejnych rosyjskich oligarchów, Eugene'a Tenenbauma i Dawida Dawidowicza, którzy są bliskimi współpracownikami innego oligarchy, Romana Abramowicza - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. Jak podało w komunikacie MSZ, wartość aktywów, z którymi wiązani są obaj oligarchowie, to 10 mld funtów, a czwartkowa decyzja oznacza, że liczba oligarchów i członków ich rodzin, na których nałożono sankcje po rosyjskiej napaści na Ukrainę, wzrosła do 106.
22:56, 14.04.2022
Minister spraw zagranicznych białoruskiego reżimy wzywa Unię Europejską do podjęcia dialogu i zdjęcia sankcji z Białorusi. Tortury, gwałty i wszelkie okrucieństwo popełnione w Ukrainie przez rosyjskich zbrodniarzy nazwał "niefortunnymi wydarzeniami 2020 roku" - pisze dziennikarka Hanna Liubakowa. „Reżim potrzebuje pieniędzy i chce uniknąć odpowiedzialności za pomoc Rosji w wojnie” – dodaje.
22:52, 14.04.2022
Dziękuję wam jeszcze raz za tę pomoc, której udzielacie, za otwarte serca i otwarte domy i dziękuję artystom, którzy swoim śpiewem, tańcem jeszcze bardziej wzmacniają naszego ducha walki o naszą wspólną europejską przyszłość - mówił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca po gali "Jesteśmy z Wami!".
22:52, 14.04.2022

W czwartek w Wiedniu odbyła się manifestacja przeciwko rosyjskim bestialstwom w Ukrainie.

22:39, 14.04.2022

Znane są dane trzech kolejnych rosyjskich dowódców, którzy brali udział ataku na Kijów .

22:38, 14.04.2022
Prezydent podpisał w czwartek nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która doprecyzowuje i dostosowuje niektóre przepisy prawa związane z pomocą uchodźcom wojennym. W noweli zawarto m.in. przepisy umożliwiające tymczasowe dopuszczenie do zawodu lekarza i usprawniające rejestracje w systemie PESEL. Jak poinformowały służby prasowe Prezydenta RP, w czwartek Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw.
22:37, 14.04.2022
"Putin przeprowadził masową czystkę w szeregach FSB. Najnowsze informacje wskazują, że rosyjskie służby specjalne rozprawiają się z osobami odpowiedzialnymi za planowanie i przeprowadzenie inwazji armii rosyjskiej na Ukrainę" - napisał Stanisław Żaryn,rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.
22:04, 14.04.2022
pilne

Rosyjski krążownik "Moskwa" zatonął podczas holowania do Sewastopola. Informację potwierdziło rosyjskie ministerstwo obrony.

21:56, 14.04.2022

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w czwartek wieczorem w większości obwodów Ukrainy – poinformowały media ukraińskie.

Z mapy zamieszczonej przez telewizję Ukraina 24 na Telegramie wynika, że syreny włączono we wszystkich obwodach zachodniej i środkowej części kraju, a także w obwodzie ługańskim na wschodzie.

Z kolei portale Suspilne podaje, że alarm przeciwlotniczy ogłoszono w obwodach kijowskim, dniepropietrowskim, winnickim i zaporoskim, a także czerkaskim, żytomierskim, rówieńskim, tarnopolskim, chmielnickim, kirowohradzkim, lwowskim oraz iwano-frankowskim.

21:54, 14.04.2022

Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z Emmanuelem Macronem. "Omówiliśmy śledztwo w sprawie zbrodni rosyjskich, opor Ukraińców wobec najeźdźcy. Doceniamy silne francuskie wsparcie. Omówiliśmy także proces negocjacji. Dążymy do pokoju w Ukrainie, w Europie!" - przekazał prezydent Ukrainy.

21:48, 14.04.2022

Od 9 do 11 kwietnia do Polski nie zostało wpuszczonych 236 pojazdów ciężarowych białoruskich i rosyjskich przewoźników drogowych - wynika z danych Krajowej Administracji Skarbowej, które pozyskał TVN24 Biznes. Przewoźnicy z Białorusi i Rosji są zatrzymywani także przez służby Łotwy i Litwy.

21:32, 14.04.2022

"Rosja zabija cywilów! 14 kwietnia na skutek rosyjskich ostrzałów i ataków lotniczych w obwodzie donieckim zginęło kolejnych trzech cywilów, a siedmiu zostało rannych" - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Według jego słów rano siły rosyjskie przeprowadziły trzy ataki lotnicze na miejscowość Wełyka Nowosiłka, gdzie ranne zostały co najmniej dwie osoby i uszkodzono cywilną infrastrukturę. Jedna z bomb trafiła w wielopiętrowy budynek, ale wszyscy mieszkańcy zostali wcześniej ewakuowani. Ostrzeliwane były także miejscowości Zariczne, gdzie zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne, Wuhłedar (jeden zabity, trzech rannych) i Bohorodyczne (jeden zabity).

21:25, 14.04.2022

"Ostatnie doniesienia pokazują, że dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję, choć ograniczone, przynoszą skutki. Reżim sankcyjny należy zaostrzać, by zatrzymać rosyjską agresję. Rosyjski imperializm nie zatrzyma się sam. On musi zostać zatrzymany. Inaczej będzie zagrażał kolejnym narodom" - stwierdził rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

21:22, 14.04.2022
Wicepremier Ukrainy i minister ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk

Władimir Putin zostanie zatrzymany przez armię ukraińską, sankcje i negocjacje. Ukraina sama sobie nie poradzi. Potrzebny jest wspólny udział krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych. Potrzebne są bardzo silne sankcje, w tym embargo na ropę i gaz. Im silniejsza międzynarodowa izolacja i embargo, tym szybciej Putin zasiądzie do stołu negocjacyjnego.

21:17, 14.04.2022

- To jest bardzo ważne stanowisko z poziomu parlamentu, ale co więcej z poziomu przewodniczących trzech polskich i trzech niemieckich komisji parlamentarnych, które mają kluczowe znaczenie z punktu widzenia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Po stronie niemieckiej są to politycy reprezentujący trzy partie koalicyjne obecnej koalicji rządowej i zabierając głos w tej sprawie wskazują jasno, że konieczne jest objęcie sankcjami sektora energetycznego, w tym wprowadzenie możliwie jak najszybszego embarga na ropę, że konieczne jest stworzenie Ukrainie perspektywy wstąpienia do Unii Europejskiej, że konieczne jest finansowe wsparcie dla państw, które udzielają pomocy uchodźcom - wskazywał Szynkowski vel Sęk.

21:16, 14.04.2022

Mam nadzieję, że oświadczenie przewodniczących komisji Sejmu i Bundestagu w sprawie m.in. sankcji na Rosję i pomocy Ukrainie to sygnał, że można w tej sprawie osiągnąć europejską solidarność - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Chodzi o wspólne oświadczenie przewodniczących komisji obrony, spraw zagranicznych i ds. UE polskiego Sejmu i niemieckiego Bundestagu, w którym parlamentarzyści domagają się m.in. rozszerzenia sankcji na Rosję, dalszych dostaw broni i pomocy humanitarnej dla Ukrainy czy wskazanie perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Źródła: PAP, IAR, Twitter, Ukraińska Prawda, Ukrinform, CNN, BBC News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dn7ibbh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dn7ibbh
Więcej tematów