Trwa ładowanie...
dsj1yaz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rosyjska policja przeszukała siedzibę pozarządowej organizacji Gołos

Rosyjska policja dokonała przeszukań w siedzibie organizacji pozarządowej Gołos, broniącej praw wyborców, i w domach jej działaczy, w tym u współprzewodniczącego Grigorija Mielkonjanca - poinformowała adwokatka organizacji Olga Gniezdiłowa. Powiedziała, że funkcjonariusze policji zarekwirowali komputery aktywistów, w których domach przeprowadzono rewizje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosyjska policja przeszukała siedzibę pozarządowej organizacji Gołos
(Fotolia, Fot: Alexandr Blinov)
dsj1yaz

Policja twierdzi, że przeszukania są związane ze śledztwem w sprawie uchylania się od płacenia podatków przez regionalny oddział Gołosu w mieście Samara nad Wołgą.

Z kolei Mielkonjanc skrytykował w komunikacie na stronie internetowej Gołosu próby wywierania presji na organizację i zarzucił władzom, że chcą uniemożliwić monitorowanie wyborów regionalnych w Rosji, które mają się odbyć jesienią.

Pozarządowy Gołos działa w Rosji od 2002 roku. Zajmował się monitorowaniem wyborów wszystkich szczebli w Federacji Rosyjskiej, szkoleniem obserwatorów na wybory i dokumentowaniem przypadków łamania ordynacji wyborczej, w tym podczas wyborów parlamentarnych w roku 2011, które wyniosły do władzy proputinowską partię Jedna Rosja, i podczas wyborów prezydenckich, po których na Kreml wrócił Władimir Putin.

dsj1yaz

W roku 2013 organizacja Gołos zaprzestała działalności, gdyż odmówiła zarejestrowania się w charakterze tzw. zagranicznego agenta, podkreślając, że prowadzi działalność społeczną, a nie polityczną.

W czerwcu 2013 ro Ministerstwo Sprawiedliwości FR przymusowo wpisało Gołos do rejestru "zagranicznych agentów", co wymusza ustawa na tych organizacjach, które otrzymują środki z zagranicy. Za odmowę dobrowolnego wystąpienia do resortu sprawiedliwości Rosji o wpisanie do rejestru "zagranicznych agentów" Gołos został ukarany grzywną. We wrześniu 2014 roku moskiewski sąd miejski nakazał Ministerstwu Sprawiedliwości wykreślenie stowarzyszenia Gołos z rejestru "zagranicznych agentów" i zwrócenie tej organizacji pozarządowej 400 tys. rubli (10,8 tys. USD) wpłaconych z tytułu grzywny.

Sąd miejski powołał się na orzeczenie Sądu Konstytucyjnego FR z kwietnia 2014 roku, w którym ten uznał, że organizacje nie powinny być rejestrowane jako "zagraniczni agenci", jeśli zrezygnowały z otrzymywania grantów z zagranicy, co stało się w przypadku Gołosu.

dsj1yaz

Podziel się opinią

Share

dsj1yaz

dsj1yaz
Więcej tematów