Trwa ładowanie...

Rosjanka uciekła z aresztu domowego. "Załóżcie tę bransoletkę Putinowi"

Była pracownica rosyjskiej telewizji państwowej Marina Owsiannikowa opublikowała w środę nagranie, na którym demonstruje nadajnik dla osoby pozostającej w areszcie domowym i apeluje do władz Rosji, by założyły go Putinowi, gdyż "to jego trzeba izolować". Na Owsiannikową nałożono areszt za protestowanie przeciwko wojnie z Ukrainą.

Share
Marina Owsiannikowa opublikowała nagranie na TelegramieMarina Owsiannikowa opublikowała nagranie na TelegramieŹródło: Telegram
d1or8vi

Marina Owsiannikowa została oskarżona o "dyskredytację armii rosyjskiej", ponieważ 15 lipca w centrum Moskwy stanęła z plakatem, na którym umieściła zdjęcia dzieci zabitych w Ukrainie.

Napis obok zdjęć głosił: "Ile jeszcze dzieci musi zginąć, żebyście przestali?". Dwa dni później została na krótko zatrzymana, następnie nałożono na nią areszt domowy.

d1or8vi

Uciekła z aresztu domowego

W środę miało się odbyć posiedzenie sądu dotyczące zmiany środka zapobiegawczego, jakim jest areszt domowy. Jak donosi "Nowaja Gazieta Jewropa", posiedzenie nie odbyło się ze względów proceduralnych - nie stawiła się nie tylko ukrywająca się Owsiannikowa, lecz również prokurator, o czym poinformował adwokat Owsiannikowej, Dmitrij Zachwatow.

Sama dziennikarka opublikowała w środę na Telegramie otwarte oświadczenie skierowane do sądu, ale również do innych władz Federacji Rosyjskiej. Podkreśliła, że jest absolutnie niewinna, w związku z czym nie będzie respektować środka zapobiegawczego, jakim jest areszt domowy i "sama się z niego zwalnia". Jej były mąż informował w sobotę, że Owsiannikowa uciekła z domu wraz z córką i ukrywa się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak Rosja może użyć broni atomowej. Generał tłumaczy krok po kroku

"'Szczęście całego świata nie jest warte najmniejszej łzy na policzku dziecka'. Chcę, by ten przejmujący cytat z Dostojewskiego wybrzmiał dziś w murach sądu. Może w kimś obudzi on sumienie - czy to w sędzim, czy w prokuratorze - i przestaną nazywać dzieci zabite w Ukrainie 'fejkami', a mnie prześladować za to, że powiedziałam prawdę (…). Informacja o liczbie ofiar jest jawna. Znajduje się na niezakazanej w Rosji stronie internetowej ONZ, której pełnoprawnym członkiem Rosja jest do tej pory" - czytamy również w oświadczeniu dziennikarki.

d1or8vi

Apel do Rosjan

Owsiannikowa opublikowała również krótki film, w którym demonstruje założony na nodze nadajnik (zwany potocznie "bransoletką"), który umożliwia władzom lokalizację osoby, która go nosi. Apeluje do władz, by taki nadajnik założyły Putinowi, który jest "sprawcą ludobójstwa narodu ukraińskiego i masowej śmierci męskiej ludności Rosji - i to jego należy izolować od społeczeństwa". Nie wiadomo, czy prezentowany na filmie nadajnik działa.

Owsiannikowa jest jedną z nielicznych znanych osób w Rosji, które nie bały się otwarcie zaprotestować przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę. W marcu, w nadawanym na żywo programie Kanału 1 - powszechnie oglądanej stacji rosyjskiej telewizji państwowej - Owsiannikowa stanęła w kadrze za prezenterką, trzymając w ręku plakat z hasłami przeciwko wojnie na Ukrainie i propagandzie.

Za ten czyn została ukaraną grzywną w wysokości 30 tys. rubli (około 2,3 tys. zł). Owsiannikowa tłumaczyła potem, że nie mogła zachować milczenia w obliczu wojny i wyrażała żal, że przez wiele lat pracowała dla stacji propagującej linię władz. Później Owsiannikowa odeszła z pracy i w kwietniu znalazła zatrudnienie jako korespondentka niemieckiego dziennika "Die Welt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1or8vi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1or8vi
Więcej tematów