Trwa ładowanie...

"Jest sukces". Nowe wiadomości o operacji Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Niedziela to 473. dzień inwazji. Dobre wiadomości z frontu. Wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała o wyzwoleniu kolejnej miejscowości przez ukraińskie wojsko. To Makariwka w obwodzie donieckim. "Na kierunku bachmuckim nasze wojska kontynuują działania szturmowe. W rejonie Zalewu Berchowskiego jest sukces" - podała Malar. I dodała, że na odcinkach, na których wojsko ukraińskie się broni, żadna pozycja nie została utracona. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Makariwka w obwodzie donieckim to kolejna wyzwolona miejscowość. Wcześniej sukcesem chwalili się żołnierze (na zdjęciu), którzy zdobyli pobliską wieś Neskuczne Makariwka w obwodzie donieckim to kolejna wyzwolona miejscowość. Wcześniej sukcesem chwalili się żołnierze (na zdjęciu), którzy zdobyli pobliską wieś Neskuczne Źródło: Państwowa Służba Graniczna Ukrainy, Telegram
d1t514i
d1t514i
  • W strategicznych planach obronnych Polski jest nie tylko jej większa obecność na Litwie, ale również w Estonii, od której zaczyna się obrona przed Rosją - pisze "Helsingin Sanomat".
Trwa łączenie
21:29, 11.06.2023

Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczyna śledztwo w sprawie rosyjskiego aktu terrorystycznego w elektrowni wodnej Kachowka - powiedział w niedzielę w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zdaniem prezydenta Ukrainy przedstawiciele MTK powinni na własne oczy zobaczyć, że rosyjscy okupanci kontynuują ostrzał terenów zalanych w wyniku ataku terrorystycznego, podczas gdy trwa tam ewakuacja.

„Już pierwszego dnia po katastrofie Prokurator Generalny Ukrainy skierował do MTK stosowny apel o zbadanie tej katastrofy. I prace już się rozpoczęły. Przedstawiciele międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości widzą na własne oczy konsekwencje tego rosyjskiego ataku terrorystycznego i wiedzą, że rosyjski terror trwa. Trwa z najbardziej cynicznym ostrzałem zalanego terytorium, terytorium ewakuacji" - powiedział prezydent Ukrainy. (PAP)

21:19, 11.06.2023

Wicepremier Rosji Denys Manturow mógł przypłacić życiem wizytę w okupowanym obwodzie chersońskim. "Kilka minut po jego wyjeździe, ten teren zaatakowały ukraińskie wojska" - podaje państwowa rosyjska agencja RIA Novosti.

20:58, 11.06.2023

Ukraina w niedzielę przeprowadziła dwie kluczowe akcje sabotażowe daleko za liniami wroga. W Jakymiwce wysadzono w powietrze most kolejowy, zatrzymując transport między Krymem a Zaporożem, wysadzona została też jedyna linia kolejowa prowadząca do mostu krymskiego w rejonie krimowskim, poinformował portal Visegrad24. Portal Visegrad24 powołuje się na własne źródła tych informacji.

Na Twitterze pojawiają sie informacje potwierdzające realizację działań sabotażowych z lokalizacją miejsc wysadzenia mostu i torów kolejowych.

20:35, 11.06.2023

Nowy bułgarski minister obrony Todor Tagarew poinformował w wywiadzie telewizyjnym w niedzielę, że nowy rząd radykalnie zmieni politykę w sprawię dostaw broni i amunicji dla Ukrainy.

Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie przyłączenie się Bułgarii do unijnego porozumienia w sprawie wspólnych zamówień amunicji dla Kijowa. W maju Bułgaria nie przyłączyła się do porozumienia o wartości 1 mld euro. „Zmienimy stanowisko poprzedniego gabinetu natychmiast” – stwierdził minister.

20:15, 11.06.2023

Wieś Neskuczne wyzwolili żołnierze 7. Oddzielnego Batalionu „AREJ” Ukraińskiej Armii Ochotniczej .

Batalion ten wchodzi w skład 129. Oddzielnej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy.

youtube
19:59, 11.06.2023

W niedzielę ukraińscy wojskowi informowali również o odbiciu miejscowości Błahodatne. A potem kolejnej - Neskuczne. Przejęcie tej ostatniej wsi ogłosił w mediach społecznościowych jeden z ukraińskich oddziałów.

twitter
19:54, 11.06.2023

Hanna Malar poinformowała również o sukcesach ukraińskich wojsk w okolicy Bachmutu. "W rejonie Zalewu Berchowskiego jest sukces" - podała wiceminister obrony Ukrainy. Żołnierze mieli się tam przemieścić o 250 metrów.

"W rejonach, gdzie nasze wojska są w defensywie: żadna pozycja nie została utracona" - dodała Malar.

19:52, 11.06.2023
pilne

- Ukraińskie wojsko uwolniło Makariwkę w obwodzie donieckim - poinformowała wiceminister obrony Hanna Malar na Telegramie. To miejscowość położona tuż obok wsi Neskuczne, wyzwoleniem której chwalił się wcześniej jeden z ukraińskich oddziałów.

Państwowa Służba Graniczna
19:41, 11.06.2023

W wyniku kolejnej wymiany jeńców wojennych w niedzielę wróciło do Ukrainy 95 żołnierzy Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej i Straży Granicznej, poinformował szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Jak wyjaśnił resort obrony, tym razem udało się uwolnić czterech marynarzy, 11 funkcjonariuszy straży granicznej, 29 gwardzistów narodowych i 51 przedstawicieli Sił Zbrojnych, w tym 15 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czterech uwolnionych jest ciężko rannych.

Telegram
19:25, 11.06.2023

Ukraińskie konto na Twitterze publikuje film z niecodzienną sytuacją z udziałem rosyjskiego sprzętu wojskowego. Dziennikarz Artur Micek precyzuje, że to rosyjski zestaw przeciwlotniczy TOR, a zdarzenie miało miejsce w obwodzie zaporoskim.

19:03, 11.06.2023

Trzech cywilów zginęło, a dziesięciu zostało rannych, gdy siły rosyjskie ostrzelały łódź z ewakuującymi się osobami z zalanego po zniszczeniu tamy w Kachowce lewego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, napisał w Telegramie w niedzielę Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. 

18:48, 11.06.2023

Białoruski serwis Nexta publikuje zdjęcia momentu ostrzelania ewakuujących się mieszkańców zalanego obwodu chersońskiego.

Jak informował wcześniej Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta, rosyjskie wojsko ostrzelało łódź z cywilami, sześć osób zostało rannych.

18:34, 11.06.2023

Ukraińscy partyzanci zniszczyli tory kolejowe w okupowanej przez Rosjan Jakymiwce w obwodzie zaporoskim - podał oficer ukraińskiej armii Anatolij Sztefan. Partyzanci wysadzili w powietrze most kolejowy - arterię logistyczną, przez którą dostarczano zaopatrzenie wojskowe wroga z Krymu do okupowanego obwodu zaporoskiego. 

18:07, 11.06.2023

Rosyjskie wojsko ostrzelało łódź z cywilami ewakuowanymi z lewego, okupowanego brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, sześć osób zostało rannych, poinformował Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta.

„Strzelali w plecy cywilom. Sześć osób zostało rannych. Dotarli do Chersonia i zostali hospitalizowani w placówce medycznej. Lekarze walczą o życie rannych” - napisał w niedzielę na swoim kanale Telegram, Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

17:57, 11.06.2023

95 ukraińskich żołnierzy wróciło z niewoli w ramach wymiany jeńców. 

"Sprowadzamy do domu 95 naszych ludzi. Na liście są żołnierze Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej, a także straży granicznej. Wśród nich jest 93 szeregowców i sierżantów oraz dwóch oficerów" - poinformował na Telegramie szef Gabinetu Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Dodał, że to więźniowie pojmani przez Rosjan między innymi w Mariupolu i Bachmucie.

Telegram
17:48, 11.06.2023

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły wieś Neskuczne w obwodzie donieckim - podaje serwis RBK-Ukraina, powołując się na oświadczenie wojskowych.

17:32, 11.06.2023

Zjednoczone Emiraty Arabskie przeznaczyły 4 mln dolarów na budowę domów dla wielodzietnych rodzin zastępczych i planują przekazać 2,5 tys. laptopów uczniom szkół w obwodzie czernihowskim, poinformowała w niedzielę Ołena Zełenska w Telegramie po spotkaniu w Kijowie z minister klimatu i środowiska ZEA Mariam Almheiri.

17:21, 11.06.2023

"Wybuchy w Berdiańsku w pobliżu portu. Rasistowska obrona powietrzna działa" - pisze na Telegramie konto "Berdiańsk dzisiaj". 

Berdiańsk to okupowane przez Rosjan ukraińskie miasto nad Morzem Azowskim.

17:10, 11.06.2023

W Jakymiwce, w obwodzie zaporoskim partyzanci wysadzili w powietrze most kolejowy - arterię logistyczną, przez którą dostarczano zaopatrzenie wojskowe wroga z Krymu do okupowanego obwodu zaporoskiego - poinformował na Telegramie oficer ukraińskiej armii Anatolij Sztefan ps. "Sztirlitz".

Jakymiwka to miejscowość położona na południowy zachód od Melitopola.

16:51, 11.06.2023

W sumie na początku 2022 roku na Krymie pozostało 19 okrętów i łodzi Marynarki Wojennej Ukrainy. Los kolejnych 11 statków jest nieznany, pisze portal Militarnyj.

Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej korzysta obecnie ze zdobytego ukraińskiego okrętu desantowego "Kostiantyn Olszanśkyj" i holownika "Krzemieniec" oraz okrętu podwodnego z silnikiem diesla "Zaporoże".

16:50, 11.06.2023

Rosja zaczęła nielegalnie pozbywać się okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy zdobytych w Sewastopolu i Donuzławiu, które po 2014 roku znajdowały się na terytorium okupowanej czasowo Autonomicznej Republiki Krym, informuje w niedzielę ukraiński portal Militarnyj.

Sześć zdobytych przez Rosję okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy znajduje się obecnie, wbrew prawu wojennemu, na terenie złomowiska statków w Inkermanie, informuje portal i zamieszcza zdjęcia złomowanych ukraińskich jednostek: korwety rakietowej "Prydniprovia", łodzi torpedowej "Cherson", trałowców "Czernihów" i "Czerkasy", oraz korwet "Chmielnicki" i "Łuck".

16:49, 11.06.2023

Alarmy przeciwlotnicze zostały odwołone. Na razie nie ma informacji o ewentualnych atakach i zniszczeniach.

16:19, 11.06.2023
pilne

Alarm przeciwlotniczy w całej Ukrainie. Jak podaje serwis RBK-Ukraina grupy monitorujące ruchy wojsk Federacji Rosyjskiej poinformowały o starcie rosyjskiego samolotu MiG-31K.

Telegram
16:15, 11.06.2023

"Armia Federacji Rosyjskiej zaatakowała łódź z cywilami ewakuowanymi z lewego brzegu w obwodzie chersońskim" - pisze na Telegramie Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy. "Otworzyli ogień do cywilów. Sześć osób zostało rannych. Dotarli do Chersonia i są hospitalizowani w placówce medycznej. Lekarze walczą o życie rannych".


"Rosjanie to tchórzliwi terroryści" - dodał Jermak.

16:09, 11.06.2023

Mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie na ten moment.

Telegram
16:07, 11.06.2023

Alarm przeciwlotniczy w Kijowie.

16:04, 11.06.2023

W obwodzie kirowskim na Krymie z powodu uszkodzenia torów kolejowych ruch pociągów został wstrzymany - poinformował na Telegramie Siergiej Aksjonow, szef okupacyjnej administracji Krymu.

Jak dodał, naprawa torów ma trwać od 3 do 4 godzin. "Wszystkie specjalistyczne służby działają na miejscu. Dla pasażerów zorganizowane zostaną transfery autobusowe. Nie ma ofiar" - dodał.

Ukraińskie źródła w mediach społecznościowych sugerują, że to kolejny atak proukraińskich partyzantów na Krymie.

Źródło: PAP, Ukrinform, Unian, Ukraińska Pravda, RBK-Ukraina, Interfax Ukraina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1t514i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1t514i
Więcej tematów