Rosjanie coś knują. Alarmująca analiza zdjęć z baz S‑300
Rosja zabrała systemy przeciwlotnicze S-300 z leżących na Pacyfiku wysp, będących przedmiotem jej sporu z Japonią. - Być może Moskwa chce użyć tej broni w wojnie przeciw Ukrainie - ocenia japoński analityk Yu Koizumi na podstawie zdjęć satelitarnych.
Yu Koizumi wskazał na nowe zdjęcia satelitarne okolic Kuryli Południowych, wykonane przez amerykańską firmę Maxar Technologies. - Wynika z nich, że z wysp Iturup (jap. Etorofu) i Kunaszyr (jap. Kunashiri) zniknęły liczne wyrzutnie rakiet S-300V4, radary i innego rodzaju urządzenia, które były tam widoczne na fotografiach z września ubiegłego roku - ocenił analityk, cytowany przez agencję Kyodo.
Wojna w Ukrainie. Z Azji jedzie sprzęt i żołnierze
Jego zdaniem istnieje możliwość, że Rosja przenosi ten sprzęt na zachód, w pobliże granicy z Ukrainą, by wykorzystać go w wojnie. Koizumi, który wykłada na Uniwersytecie Tokijskim, wyraził przekonanie, że na front w Ukrainie skierowano też dużą liczbę starych czołgów i haubic, przechowywanych wcześniej na Sachalinie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Kto "wypchnął" Prigożyna? Wyznaczył krąg postaci "w cieniu"
Według Koizumiego na Ukrainę kierowani są również żołnierze z rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Elitarna brygada piechoty morskiej, stacjonująca we Władywostoku, poniosła poważne straty w walce, ginęli również wcieleni do wojska mieszkańcy Iturupu i Kunaszyru – dodał.
Sporne wyspy na Pacyfiku. Wojna w Ukrainie nasiliła konflikt
Iturup i Kunaszyr - to dwie z czterech wysp, o które Japonia i Rosja spierają się od dziesięcioleci. Rosjanie nazywają te wyspy Kurylami Południowymi, a Japończycy - Terytoriami Północnymi. Armia Czerwona zajęła je razem z całym archipelagiem Kuryli w 1945 roku po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej.
Z powodu sporu terytorialnego Japonia i Rosja nie podpisały formalnego traktatu pokojowego po wojnie. Tokio domaga się od Moskwy zwrotu wysp i wielokrotnie protestowało przeciwko ich militaryzacji.
Władze Japonii stanowczo potępiły też rosyjską agresję przeciwko Ukrainie i przyłączyły się do sankcji przeciwko Moskwie, a w odwecie Kreml ogłosił zerwanie negocjacji pokojowych.
Czytaj też: GRU w ambasadzie. Dyplomaci Rosji muszą wyjechać
Źródła: kyodonews.net, PAP