ŚwiatRosjanie planują masowe ekshumacje w Miednoje. Polskie MSZ reaguje

Rosjanie planują masowe ekshumacje w Miednoje. Polskie MSZ reaguje

Na terenie Cmentarza Wojennego w Miednoje, Rosjanie chcą przeprowadzić masowe ekshumacje. Pochowano tam 6300 polskich oficerów zamordowanych przez NKWD. Polski MSZ zażądał szczegółowych informacji od Rosji.

Rosjanie planują masowe ekshumacje w Miednoje. Polskie MSZ reaguje
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | SERGEI ILNITSKY

O planowanych ekshumacjach na Cmentarzu Wojennym w Miednoje poinformowało Muzeum Historii Współczesnej Rosji. Mają one związek z odnalezieniem szczątków dwóch żołnierzy Armii Czerwonej. Prace ekshumacyjne mają na celu ustalenie tożsamości bezimiennie pochowanych tam żołnierzy Armii Czerwonej. Nie wiadomo, czy Rosjanie planują też rozkopywanie polskich mogił.

"Kompleks memorialny w Miednoje stanowi jeden z symboli eksterminacji polskich elit - spoczywa tam niemal 6300 jeńców z Ostaszkowa zamordowanych wiosną 1940 r. Jest to także miejsce spoczynku tysięcy obywateli ZSRR, którzy stali się ofiarami analogicznych stalinowskich represji" - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie przesłanym portalowi onet.pl.

Polskie MSZ żąda informacji

Wielki kompleks cmentarny w Miednoje został otwarty 2 września 2000 r. i składa się z polskiej oraz rosyjskiej części. Prace ekshumacyjne były tam prowadzone w latach 1991 i 1994-1995 z udziałem polskich i rosyjskich specjalistów - podkreśla resort. Przypomina też, że Polski Cmentarz Wojenny objęty jest ochroną w ramach polsko-rosyjskiej umowy. To oznacza, że ekshumacje można przeprowadzać tylko pod nadzorem przedstawicieli obu stron.

- W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi strona polska wystąpiła drogą oficjalną do MSZ Federacji Rosyjskiej o udzielenie szczegółowych informacji nt. zakresu i miejsca planowanych w Miednoje prac ekshumacyjnych. Ambasada RP w Moskwie stale monitoruje sytuację - poinformowało MSZ.

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje został wzniesiony w latach 1999-2000 z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na cmentarzu, o łącznej powierzchni 1,7 ha, zlokalizowano 25 zbiorowych mogił 6300 jeńców obozu specjalnego w Ostaszkowie zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w piwnicach Obwodowego Zarządu NKWD w Kalininie (teraz Twer). Cmentarz jest otwarty dla zwiedzających.

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)