Trwa ładowanie...

Rosjanie namalowali to na ścianie. Ten symbol wiele o nich mówi

W Ukrainie wyzwalane są kolejne miejscowości, które znajdowały się pod rosyjską okupacją. Niestety, miejsca te często nie wyglądają tak jak przed wejściem wojsk Putina. W jednej z wiosek, oprócz ruin, mieszkańcy zastali na murze niepokojący symbol. To ośmioramienny tzw. kołowrót, znany jako słowiańska odmiana swastyki.

Rosjanie namalowali to na ścianie. Ten symbol wiele o nich mówi (East News)Rosjanie namalowali to na ścianie. Ten symbol wiele o nich mówi (East News)
d3duz4r
d3duz4r

Kołowrót znajdował się na ścianie miejscowej szkoły, w której Rosjanie urządzili sobie siedzibę. Po wycofaniu się okupanta, oprócz pomazanych murów, mieszkańcy zastali w budynku dużo śmieci i gruzu.

To nie pierwszy przypadek, w którym armia Putina posługuje się symboliką kojarzoną z nazistowskimi Niemcami. Ostatnio do sieci trafiło zdjęcie rosyjskich żołnierzy, którzy mieli na mundurze naszywki z charakterystyczną czaszką na tle skrzyżowanych kości. To tzw. "Totenkopf" - symbol kojarzony zwłaszcza z SS i Waffen-SS, a obecnie wykorzystywany przez ruchy neonazistowskie i rasistowskie.

Biorąc pod uwagę fakt, że obecna kremlowska propaganda przekonuje, iż Rosjanie walczą o "denazyfikację" Ukrainy, używanie podobnych znaków przez żołnierzy armii Putina wydaje się wyjątkowo niepokojące.

Rosyjskie "Z" jak swastyka

Od początku wojny w Ukrainie symbolem rosyjskiej inwazji jest litera "Z". Pierwotnie odnosiła się ona do sprzętu wojskowego wysyłanego do walki przez armię Putina. Z czasem jednak stała się symbolem bezwarunkowego poparcia dla rosyjskiej agresji. W rosyjskich mediach społecznościowych wiele osób używa tego znaku, by wyrazić swoją aprobatę dla zbrodniczych działań Rosjan w Ukrainie.

d3duz4r

Jednak poza granicami Rosji używanie tego symbolu może się spotkać z karą. Czeska policja chce karać za "Z" jak za swastykę. Według portalu Neovlivní.cz, czeskie MSW jasno daje do zrozumienia, że nie będzie tolerować żadnego wsparcia dla agresji wobec Ukrainy.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3duz4r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3duz4r
Więcej tematów