Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Setki tysięcy maili w sieci. Anonymous dopadli rosyjskiego potentata [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 58. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Międzynarodowa sieć hakerów Anonymous poinformowała w piątek w serwisie Twitter, że włamała się do kolejnego rosyjskiego przedsiębiorstwa. Tym razem ich ofiarą padła firma Enerpred - potentat na rynku urządzeń hydraulicznych w Rosji i krajach WNP. Anonymous zhakowali 645 tys. e-maili. Władze Mariupola przekazały informacje o kolejnych zbiorowych grobach. "To ponownie potwierdza, że okupanci organizują zbieranie, pochówek, kremację zabitych mieszkańców Mariupola w każdej dzielnicy miasta" - przekazał mer Petro Andriuszczenko. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Anonymous przejęli setki tysięcy e-maili Anonymous przejęli setki tysięcy e-maili Źródło: Getty Images, fot: Jakub Porzycki/NurPhoto
dspxqqu
dspxqqu
  • • "Otrzymaliśmy nowe informacje o zbiorowym miejscu pochówku zabitych mieszkańców Mariupola, mającym ukryć skutki zbrodni wojennych" - napisał mer Mariupola Petro Andriuszczenko w serwisie Telegram. Jak dodał, grób zlokalizowano w dzielnicy Lewobrzeżnej obok cmentarza w miejscowości Wynohradne.

  • Rosyjskie ministerstwo obrony ujawniło informacje dot. "drugiej fazy". Armia Władimira Putina chce przejąć kontrolę nad Donbasem i południem Ukrainy, a także utworzyć korytarz do Krymu.  

  • • "21 kwietnia był owocnym dniem dla ukraińskich jednostek obrony przeciwlotniczej, które zniszczyły 15 wrogich celów, w tym dziewięć bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10" - przekazało dowództwo sił powietrznych Ukrainy. "Dwa z tych dronów zestrzelono przy użyciu przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych" - dodano.

  • • Dwie osoby zginęły, a 19 zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podały władze tego regionu. Rosjanie ostrzeliwali cywilną infrastrukturę Charkowa i obwodu - dodano.

  • • W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów zginęły w piątek co najmniej trzy osoby, a siedem zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

  • • MSZ Mołdawii wezwało w piątek ambasadora Rosji, aby zaprotestować przeciwko oświadczeniu rosyjskiego generała Rustama Minnekajewa, który ogłosił, iż Moskwa chce przejąć kontrolę nad południową Ukrainą, aby uzyskać dostęp do Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii.

  • • Prezydent USA Joe Biden ogłosił kolejną transzę dostaw broni na Ukrainę, wartą 800 mln dolarów. Wiadomo już, że USA dostarczą m.in. nowy typ drona, który odpowiada wymogom ukraińskiego wojska.
Trwa łączenie
00:37, 23.04.2022

- Izium, Donbas, rejon Morza Azowskiego, Mariupol, rejon Chersonia - to miejsca, w których rozstrzyga się los tej wojny i przyszłość naszego państwa - stwierdził Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu. 

00:14, 23.04.2022

Kanada dostarczyła już Ukrainie haubice M777 howitzer oraz pociski – poinformowała w piątek minister obrony Kanady Anita Anand. Dostawy broni przeciwpancernej zapowiedział we wtorek premier Justin Trudeau. 


23:51, 22.04.2022

Wiceminister obrony Ukrainy pytana, jak długo potrwa wojna odparła: "Mówiliśmy od samego początku, że wojna potrwa jakiś czas, to znaczy, że nie będzie to szybkie zwycięstwo". - Bo mamy bardzo duży cel – naszą państwowość. A wielkich celów nie osiąga się w trzy dni lub tydzień - stwierdziła. Dodała też, jak informuje agencja UNIAN, że wszystko zależy od tego, jak szybko Ukraina dostanie broń od swoich zagranicznych partnerów.

23:48, 22.04.2022

Zdaniem wiceminister obrony Ukrainy Anny Maliar, Rosjanie ponoszą codziennie ciężkie straty. - Ale wciąż mają duży zapas pocisków. Mogą naprawić ekwipunek i ponownie rzucić go do walki, choć z powodu sankcji mają spore problemy z komponentami. Nie mogą już naprawiać samolotu - stwierdziła.

23:42, 22.04.2022

Sytuacja dzieci i młodzieży, a także studentów z Ukrainy w polskich placówkach oświatowych, a także uczniów kontynuujących w Polsce naukę w ukraińskim systemie oświaty były tematem spotkania ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. "Z Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej Przemysławem Czarnkiem omówiliśmy szereg ważnych kwestii zaspokajania potrzeb edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy kształcących się w polskich placówkach oświatowych, a także tych, którzy kontynuują w Polsce naukę w ukraińskim systemie oświaty" - napisał po spotkaniu Deszczyca. 

23:30, 22.04.2022

Minister finansów Austrii Magnus Brunner w rozmowie z CNN stwierdził, że jego kraj akceptuje wszystkie sankcje nakładane na Rosję, z wyjątkiem embarga na rosyjski gaz. - Jeśli sankcja dotyka bardziej nakładającego, niż tego, kogo dotyczy, to nie ma ona sensu - stwierdził. Dodał, że austriacki przemysł jest tak uzależniony od rosyjskiego gazu, że jego rząd "nie ma wyboru”. 

23:18, 22.04.2022

Portal Ukraińska Prawda przypomina, że Kara-Murza 15 marca w przemówieniu przed członkami Izby Stanowej w Arizonie w USA informował o rosyjskich bombardowaniach dzielnic mieszkalnych i infrastruktury społecznej na Ukrainie. 


23:09, 22.04.2022

Moskiewski sąd "orzekł areszt dla Władimira Kara-Murzy do 12 czerwca" - oznajmił prawnik opozycjonisty Wadim Prochorow na Facebooku. Podkreślił, że rosyjski dziennikarz jest oskarżony o rozpowszechnianie „fałszywych informacji o użyciu rosyjskich sił zbrojnych", za co obecnie w Rosji grozi nawet 15 lat więzienia. 

23:08, 22.04.2022

Rosyjski opozycjonista, pisarz i historyk Władimir Kara-Murza będzie musiał pozostać w areszcie do 12 czerwca - poinformował w piątek jego prawnik. W sprawie Kara-Murzy w Rosji toczy się śledztwo w związku z rzekomymi fake newsami na temat działań armii rosyjskiej na Ukrainie. 

22:47, 22.04.2022

Przebywający z wizytą w USA premier Ukrainy Denys Szmyhal odbył w piątek serię spotkań z wyższymi urzędnikami administracji amerykańskiej i szefami organizacji międzynarodowych, w tym sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. W czwartek Szmyhal rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem i ministrem obrony Lloydem Austinem. 

22:43, 22.04.2022

Rosyjski krążownik Moskwa, który ponad tydzień temu został trafiony dwoma ukraińskim rakietamy Neptun, zatonąl na Morzu Czarnym. Rosjanie do tej pory przekonują, że powodem zatonięcia był pożar, który wybuchł na pokładzie okrętu. W piątek rosyjski resort obrony przyznał, wbrew wcześniej podawanym informacjom o ewakuacji całej załogi okrętu, że jedna osoba zginęła, a 27 uważa się za zaginione.

22:35, 22.04.2022

- Szczerze mówiąc, terytorium, na którym Rosja powinna dbać o prawa rosyjskojęzycznych, jest sama Rosja - stwierdził w swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński.  - Tam, gdzie nie ma wolności słowa, nie ma wolności wyboru, po prostu nie ma prawa do sprzeciwu. Kwitnie ubóstwo i życie ludzkie jest bezwartościowe. Do tego stopnia, że ​​przychodzą do nas, idą na wojnę, żeby ukraść przynajmniej coś, co przypomina normalne życie. Kiedyś mówiono o największym marzeniu: zobaczyć Paryż i umrzeć. A ich zachowanie jest teraz tylko szokiem. Ponieważ ich marzeniem jest teraz ukraść toaletę i umrzeć - stwierdził prezydent Ukrainy.

22:27, 22.04.2022

Ukraińscy żołnierze przeprowadzili udaną operację w regionie Chersonia, likwidując pięćdziesięciu rosyjskich oficerów - informuje ukraińska agencja UNIAN. Poinformował o tym doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ołeksij Arestowicz. - Z dobrych wiadomości: namierzyliśmy stanowisko dowodzenia rosyjskiej armii w regionie Chersonia. Było tam około 50 wyższych oficerów rosyjskich. Ich los nie jest znany, ale eksplozja była głośna" - stwierdził Arestowicz.

22:18, 22.04.2022

- Ale jak brutalne nie byłyby bitwy, śmierć nie ma szans na zwycięstwo z życiem. To wie każdy człowiek. To wie każdy chrześcijanin - oznajmił szef ukraińskiego państwa. 

22:18, 22.04.2022

- W tym roku, w okresie pełnowymiarowej wojny, wojny Rosji przeciwko naszemu państwu, te słowa mają dla nas szczególne znaczenie. Rosja przyniosła na Ukrainę śmierć. Po ośmiu latach brutalnej wojny w Donbasie Rosja zechciała zniszczyć nasze państwo całkowicie. Dosłownie pozbawić Ukraińców prawa do życia - kontynuował prezydent Ukrainy.

22:17, 22.04.2022

- Kończy się 58. dzień naszej obrony. Kończy się w Wielki Piątek, jeden z najsmutniejszych dni w roku dla chrześcijan. Dzień, kiedy, jak się wydaje, śmierć zwyciężyła. Ale... Mamy nadzieję na zmartwychwstanie. Wierzymy w zwycięstwo życia nad śmiercią. I modlimy się, żeby śmierć przegrała - stwierdził w swoim najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

22:09, 22.04.2022

"W związku z tym w okresie przejściowym prawdopodobnie nadal (Rosja) będzie polegać na bombardowaniach jako sposobie tłumienia ukraińskiego oporu wobec sił rosyjskich. W rezultacie jest prawdopodobne, że siły rosyjskie będą nadal odczuwać frustrację z powodu niemożności szybkiego pokonania ukraińskiej obrony" - dodali brytyjscy analitycy.

22:06, 22.04.2022

"Zadeklarowany przez ministra obrony (Siergieja) Szojgu zamiar wprowadzenia 'nowych metod prowadzenia wojny' jest milczącym przyznaniem, że postępy Rosji nie idą zgodnie z założeniami. Choć może to świadczyć o zrozumieniu, że wojna nie przebiega zgodnie z planem, potrzeba czasu, aby przełożyć to na dostosowaną taktykę, techniki i procedury, a następnie wdrożyć w celu uzyskania lepszych efektów operacyjnych, zwłaszcza w odniesieniu do manewrów lądowych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

21:56, 22.04.2022

Rosyjskie dowództwo najwyraźniej zrozumiało, że dotychczasowe postępy nie idą zgodnie z planem, ale zmiana taktyki i przełożenie tego na działania operacyjne wymaga czasu - przekazało w piątek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

21:52, 22.04.2022
pilne

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów zginęły w piątek co najmniej trzy osoby, a siedem zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

21:35, 22.04.2022

"Anonymous zhakowali 645 tys. e-maili Enerpredu, największego producenta narzędzi hydraulicznych w Rosji i WNP, używanych w przemyśle energetycznym, petrochemicznym, węglowym, gazowym i budowlanym" - czytamy we wpisie.


Wśród klientów przedsiębiorstwa jest m.in. Gazprom, Rosnieft, Urałmasz, czy rosyjskie MSW.

21:35, 22.04.2022

Międzynarodowa sieć hakerów Anonymous poinformowała w piątek w serwisie Twitter, że włamała się do kolejnego rosyjskiego przedsiębiorstwa. Tym razem ich ofiarą padła firma Enerpred - potentat na rynku urządzeń hydraulicznych w Rosji i krajach WNP.

21:34, 22.04.2022

"Poważnie podchodzimy do listu kongresmenów, ale nie mam w tej chwili żadnych planów do omówienia w tej sprawie" - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej.


Jak dodał, nie wyklucza takiej pomocy, ale musiałoby to zostać uzgodnione z władzami Polski. "Jeśli życzeniem polskiego rządu jest dodatkowe wsparcie dla celów humanitarnych, z pewnością podejdziemy do tego bardzo poważnie" - powiedział Kirby.


Podkreślił, że w Polsce pod granicą z Ukrainą nadal stacjonują żołnierze 82. dywizji powietrznodesantowej, lecz jak dotąd ich pomoc w celach związanych z uchodźcami nie była w znacznej mierze wymagana.

21:33, 22.04.2022

Jeśli Polska będzie sobie życzyć dodatkowego wsparcia na cele humanitarne, podejdziemy do tego bardzo poważnie - oświadczył w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Odpowiedział w ten sposób na list kongresmenów, którzy domagają się m.in. postawienia w Polsce szpitali polowych dla ukraińskich żołnierzy i uchodźców.

21:27, 22.04.2022
pilne

Dwie osoby zginęły, a 19 zostało rannych w piątek w rosyjskich ostrzałach w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podały władze tego regionu. Rosjanie ostrzeliwali cywilną infrastrukturę Charkowa i obwodu - dodano.

21:27, 22.04.2022

"Mołdawia wyraziła głębokie zaniepokojenie oświadczeniem rosyjskiego generała Rustama Minnekajewa" - poinformowało mołdawskie MSZ i wezwało Moskwę do poszanowania "suwerenności terytorialnej" i "neutralności" Mołdawii.


"Mołdawia uważa te słowa za bezpodstawne i sprzeczne z poparciem Rosji dla suwerenności i integralności terytorialnej naszego kraju - oświadczył resort. - Mołdawia jest krajem neutralnym i wzywa Moskwę do respektowania tej zasady”.


Rosyjskie media w piątek podały, że generał Rustam Minnekajew ogłosił, że celem drugiego etapu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie stworzenie korytarza lądowego do granicy z Naddniestrzem, czyli w istocie zdobycie południowej Ukrainy.

21:26, 22.04.2022

MSZ Mołdawii wezwało w piątek ambasadora Rosji, aby zaprotestować przeciwko oświadczeniu rosyjskiego generała Rustama Minnekajewa, który ogłosił, iż Moskwa chce przejąć kontrolę nad południową Ukrainą, aby uzyskać dostęp do Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii.

Źródła: pravda.com.ua, BBC News, CNN, PAP, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dspxqqu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dspxqqu
Więcej tematów