Pomoc USA dla Ukrainy. Paniczna reakcja w Rosji
Część pakietu wsparcia od Stanów Zjednoczonych już znajduje się w Ukrainie. Poruszenie wywołały rakiety dalekiego zasięgu ATACMS, które Kijów otrzymał jeszcze w marcu, przed oficjalnym uzgodnieniem pakietu. Rosyjski polityk twierdzi, że broń może zostać użyta do ataku na Most Krymski i oskarża Stany Zjednoczone o "finansowanie działalności terrorystycznej".
Dowódca jednostki Akhmat w Czeczenii i wysoki rangą urzędnik rosyjskiego ministerstwa obrony Apty Alaudinow twierdzi, że Stany Zjednoczone, zapewniając Ukrainie pomoc wojskową, w rzeczywistości finansują działalność terrorystyczną, ponieważ Kijów może próbować uderzyć w Most Krymski za pomocą pocisków ATACMS - podała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.
- Dwie trzecie tych pieniędzy oczywiście zostanie w Ameryce - powiedział Alaudinov odnosząc się w ten sposób do pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który został przyjęty przez Kongres i podpisany w środę przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena. - A część z nich, w tym w postaci ATACMS i innej broni, trafi na Ukrainę jako rzekoma pomoc. W rzeczywistości można to określić jako finansowanie działalności terrorystycznej. Myślę, że te pociski zostaną wykorzystane do przeprowadzenia ataków terrorystycznych na terytorium Rosji, do którego mogą dotrzeć. I nie jest wykluczone, że mogą próbować uderzyć w Most Krymski - dodał.
Rakiety ATACMS trafiły do Ukrainy już w marcu
Amerykański Departament Stanu potwierdził w środę, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety ATACMS w wersji o zasięgu do 300 km. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan przyznał, że Ukraina otrzymała już część rakiet, a teraz dostarczona zostanie "znacząca" liczba tych pocisków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojna w Ukrainie a bezpieczeństwo Polski w Unii. "Trzeba dokonać wyboru"
Rakiety ATACMS zostały wysłane 12 marca i dotarły do Ukrainy w tym samym miesiącu. Rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Vedant Patel potwierdził, że wysyłka "była bezpośrednio zlecona przez prezydenta" USA Joe Bidena. Z kolei doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, podczas środowego briefingu, powiedział, że Biden podjął decyzję jeszcze w lutym, tuż po tym, jak rakiety balistyczne wysłała Rosji Korea Północna. Jak zaznaczył, rakiety mają być stosowane wyłącznie na terytorium Ukrainy, do której zalicza się również Krym.
Associated Press wcześniej w środę poinformowała, że rakiety ATACMS zostały dostarczone Ukrainie potajemnie już w marcu. Rakiety były częścią pakietu pomocowego, ogłoszonego w marcu, o wartości 300 mln dolarów. Według dwóch amerykańskich urzędników, z którymi skontaktowała się agencja AP, w atakach przeprowadzonych w zeszłym tygodniu na lotnisko wojskowe na Krymie i zgrupowanie rosyjskiego wojska w Berdiańsku użyto rakiet ATACMS.
Źródło: TASS, PAP
Czytaj także:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski