Przełomowa operacja. 54‑latce przeszczepiono nerkę i grasicę od świni
Chirurdzy z NYU Langone Health w Nowym Jorku dokonali historycznego osiągnięcia, przeprowadzając pierwszą na świecie operację jednoczesnego wszczepienia nerki pochodzącej od genetycznie zmodyfikowanej świni oraz mechanicznej pompy wspomagającej pracę serca. Operację przeszła 54-letnia kobieta.
25.04.2024 09:06
Zespół chirurgów z NYU Langone Health, jednej z czołowych instytucji medycznych w Nowym Jorku, przeprowadził tę przełomową operację. Pierwszym krokiem było wszczepienie pacjentce mechanicznej pompy wspomagającej pracę serca. Następnie wszczepiono jej nerkę, która została pobrana od genetycznie zmodyfikowanej świni. Dodatkowo, lekarze wszczepili kobiecie grasice pochodzącej od świni, co ma na celu ułatwienie przyjęcia nowego organu przez organizm pacjentki.
Pacjentka, która była poddawana regularnym dializom z powodu zaawansowanej niewydolności nerek, nie spełniała kryteriów kwalifikujących do standardowego przeszczepu. Powodem były dodatkowe schorzenia oraz wysokie stężenie przeciwciał, które mogłyby zaatakować narząd pobrany od innego człowieka.
- Moim celem było tylko zdobycie szansy na lepsze życie - wyznała 54-letnia Lisa, pacjentka, która przeszła operację. Dodała, że jej marzeniem było zobaczyć, jak dorastają jej wnuki.
- Kiedy dowiedziałam się, że nie mogę otrzymać narządu od człowieka, zdałam sobie sprawę, że nie mam dużo czasu. Moi lekarze zasugerowali, że mogłabym otrzymać nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni. Po długich rozmowach z rodziną i mężem zdecydowałam się na to. Mój mąż był ze mną przez cały ten trudny czas - opowiedziała kobieta.
Dzięki zmianom genetycznym, narząd pochodzący od świni jest znacznie lepiej akceptowany przez ludzki organizm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przełom w transplantologii
Specjaliści odpowiedzialni za przeprowadzenie operacji podkreślają, że do tej pory nie wykonano nawet jednoczesnego przeszczepu mechanicznej pompy wspomagającej serce i narządu pochodzącego od człowieka.
Jest to druga w historii transplantacja nerki pochodzącej od genetycznie zmodyfikowanej świni do żywego człowieka i pierwsza z jednoczesnym wszczepieniem grasicy.
- To naprawdę niezwykłe, kiedy pomyśli się o tych wszystkich naukowych osiągnięciach, które pozwoliły nam uratować życie Lisy i doprowadziły nas do momentu, w którym być może będziemy ratowali życie wszystkim potrzebującym nowych organów - powiedział kierujący zabiegiem dr Robert Montgomery.
- Nie byłoby to możliwe bez poświęcenia i kompetencji wielu utalentowanych lekarzy, naukowców, pielęgniarek, personelu administracyjnego i zespołów opieki przedoperacyjnej w NYU Langone Health, a także licznych pionierów, którzy byli przed nami - dodał specjalista.
Źródło: PAP