Rosja przygotowuje "śmiały" atak. Cel: Zaporoże
Rosja przygotowuje się do "śmiałego" ataku na miasto Zaporoże, które znajduje się 30 km od linii frontu – podaje The Economist, powołując się na przedstawicieli ukraińskiego wywiadu. Dokładny termin rozpoczęcia operacji nie jest znany ale są podejrzenia, że rosyjska armia zaangażuje w nią do 130 tys. żołnierzy.
Przejęcie Zaporoża ma kluczowe znaczenie dla prezydenta Rosji Władimira Putina. We wrześniu 2022 roku ogłosił on aneksję całego obwodu zaporoskiego, chociaż wówczas rosyjska armia kontrolowała jedynie jedną trzecią tego regionu - zauważa The Economist.
Strategiczne znaczenie dla Ukrainy
Jednocześnie Zaporoże ma strategiczne znaczenie dla Ukrainy. Jest jednym z trzech pozostałych ośrodków ciężkiego przemysłu w kraju, który ma krytyczne znaczenie dla przetrwania Ukrainy jako państwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przed możliwym rozpoczęciem ofensywy na Zaporoże Rosja prowadzi zmasowane ostrzały miasta. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy rosyjskie rakiety i bomby szybujące zniszczyły 1500 budynków w Zaporożu. Linia frontu również ożywiła się, a dźwięki eksplozji są tam stale słyszalne.
Jednak niektórzy ukraińscy wojskowi uważają, że Rosja na razie nie jest gotowa do ofensywy pod Zaporożem.
"Pierwszy atak będzie najcięższy"
- W pierwszej fazie szturmu miasta planowano zaangażować dwie dywizje (20–30 tys. żołnierzy), ale połowę z nich trzeba było wysłać pod Kursk, aby spróbować wypchnąć ukraińską armię z zajmowanych pozycji - mówi pułkownik Ołeksij Hilczenko.
- Jeszcze nie są gotowi do ataku, ale kiedy będą gotowi, pierwszy atak będzie najcięższy - podkreślił dowódca batalionu 118. Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy o pseudonimie "Lemberg".
Według The Economist, przygotowując się do nadchodzącej ofensywy rosyjskiej armii, Siły Zbrojne Ukrainy budują linie obronne wokół Zaporoża. Oprócz inżynieryjnych zapór i konstrukcji z betonu oraz żelaza obejmują one pola minowe.
Rosjanie nacierają
Tymczasem rosyjska armia kontynuuje ofensywę w obwodzie donieckim. Na początku listopada głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski zaznaczył, że jest to jedna z najsilniejszych ofensyw od początku pełnoskalowej wojny w Ukrainie.
Według danych projektu OSINT WarMapper w październiku rosyjskie wojska zajęły 538,8 km kw. terytorium Ukrainy, co jest rekordem od marca 2022 roku. Ponadto Rosja w trakcie kontrnatarcia odzyskała ponad 40 proc. wcześniej zajętych przez Siły Zbrojne Ukrainy terenów w obwodzie kurskim – podało źródło w ukraińskim Sztabie Generalnym.