Trwa ładowanie...
rosja
25-04-2007 10:30

Rosja pożegnała Borysa Jelcyna

Były prezydent Rosji Borys Jelcyn został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.
W ostatnią drogę odprowadzili go bliscy, przyjaciele i
współpracownicy. Wśród kilkuset uczestników ceremonii były także osobistości
oficjalne z zagranicy, m.in. były prezydent Polski Lech Wałęsa.

Rosja pożegnała Borysa JelcynaŹródło: AFP
d2l01gl

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/rosjanie-zegnaja-jelcyna-6038691951899265g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/rosjanie-zegnaja-jelcyna-6038691951899265g )
Rosjanie żegnają Jelcyna

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył wcześniej hołd swojemu poprzednikowi, kłaniając się przed otwartą trumną z jego ciałem, wystawioną w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. W imieniu władz Polski był obecny Lech Wałęsa.

d2l01gl

Na Cmentarz Nowodziewiczy kondukt żałobny z trumną Borysa Jelcyna przeszedł z soboru Chrystusa Zbawiciela, głównej świątyni Rosji. Kondukt w asyście honorowej motocyklistów przejechał m.in. obok Kremla i budynku rządu; w obu tych siedzibach rosyjskich władz zmarły przywódca pracował w różnych okresach.

Ponad 20 tysięcy Rosjan przyszło w ciągu ostatnich kilkunastu godzin do soboru Chrystusa Zbawiciela, aby złożyć ostatni hołd Borysowi Jelcynowi. Przed pogrzebem otwarta trumna z ciałem Jelcyna została tam wystawiona na widok publiczny.

Hołd zmarłemu złożył jego wieloletni adwersarz, były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, a także przedstawiciele rządu i parlamentu Rosji.

Przed trumną przeszli również członkowie gabinetu Jegora Gajdara, pierwszego pokomunistycznego rządu Rosji, inni bliscy współpracownicy Jelcyna, znani twórcy kultury i goście z zagranicy.

d2l01gl

Wśród tych ostatnich byli m.in. dwaj eksprezydenci USA Bill Clinton i George Bush oraz były premier Wielkiej Brytanii John Major. Unię Europejską reprezentowała komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

W imieniu władz Polski były prezydent Lech Wałęsa złożył hołd Borysowi Jelcynowi, skłaniając się przed otwartą trumną z ciałem zmarłego. Wałęsa złożył kondolencje wdowie po Jelcynie - Nainie, a także jego córkom - Tatianie i Jelenie oraz innym członkom rodziny.

Rano arcybiskup Arseniusz, wikariusz patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksego II, odprawił nabożeństwo za spokój duszy zmarłego. Oficjalna część uroczystości pogrzebowych rozpoczęła się o 12:30 czasu moskiewskiego (10:30 czasu polskiego). Po raz pierwszy od ponad 100 lat Rosja żegna swojego przywódcę w cerkwi - podkreślił Aleksy II.

Nabożeństwo było koncelebrowane przez trzech najstarszych członków Świętego Synodu: metropolitę krutickiego i kołomieńskiego Juwenaliusza, metropolitę smoleńskiego i kaliningradzkiego Cyryla oraz metropolitę kałuskiego i borowskiego Klemensa.

Borys Jelcyn jest pierwszym po zmarłym w 1894 roku carze Aleksandrze III władcą Rosji, chowanym zgodnie z tradycją prawosławną. (js,ap)

Jerzy Malczyk

d2l01gl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l01gl
Więcej tematów