PolskaRosja i USA siądą do rozmów. Tematem bezpieczeństwo w Europie

Rosja i USA siądą do rozmów. Tematem bezpieczeństwo w Europie

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow poinformował w poniedziałek, że w styczniu odbędą się rozmowy na temat gwarancji, jakich Moskwa oczekuje od Waszyngtonu ws. bezpieczeństwa w Europie. Do dialogu dojdzie najprawdopodobniej 10 stycznia.

Rosja i USA siądą do rozmów
Rosja i USA siądą do rozmów
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL

27.12.2021 22:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W niedzielę Rosja potwierdziła, że otrzymała propozycję NATO, aby 12 stycznia przyszłego roku rozpocząć dwustronne rozmowy na temat bezpieczeństwa w Europie. "Otrzymaliśmy już tę ofertę i rozważamy ją" - oświadczyło rosyjskie MSZ.

Na 12 stycznia zaplanowano w Brukseli posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO z udziałem szefów sztabów generalnych sił zbrojnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Służby prasowe NATO podały, że posiedzenie Rady NATO-Rosja planowane jest na ten sam dzień.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził w poniedziałek, że rozmowy z NATO odbędą się i nazwał je ważnymi, ale dodał, że szczegóły spotkania są "w przygotowaniu", a data nie została jeszcze potwierdzona.

"Stany Zjednoczone liczą na dialog z Rosją"

Źródło w Białym Domu w rozmowie z agencją AFP poinformowało z kolei, że prawdopodobnie dwa dni wcześniej - 10 stycznia - odbędą się rozmowy pomiędzy USA i Rosją, dotyczące sytuacji wokół Ukrainy, bezpieczeństwa Europy, a także kwestii związanych z kontrolą zbrojeń nuklearnych.

"Stany Zjednoczone liczą na dialog z Rosją" - mówił wspomniany funkcjonariusz w relacji AFP.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow sprecyzował, że rozmowy odbędą się zaraz po świętach Nowego Roku. Pierwszym oficjalnym dniem roboczym 2022 roku w Rosji jest właśnie 10 stycznia.

Kreml chce gwarancji Waszyngtonu

17 grudnia MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt "traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa" oraz projekt umowy Rosja-NATO.

Jak przypomina Reuters, administracja prezydenta USA Joe Bidena oświadczyła już, że niektóre z rosyjskich propozycji są nie do przyjęcia, ale Waszyngton odpowie konkretniejszymi pomysłami w kwestii formatu rozmów.

Rosja zaatakuje Ukrainę?

Zachód podejrzewa Rosję o zamiar ataku militarnego na Ukrainę. Moskwa temu zaprzecza, ale jednocześnie ostrzega zachodnie kraje przed przekroczeniem "czerwonej linii", którą miałoby być rozszerzenie NATO na wschód.

Źródło artykułu:PAP
natorosjausa
Komentarze (19)