Trwa ładowanie...
d2flaak

Rosja: awaria w elektrowni jądrowej w Biełojarsku

Jeden z bloków elektrowni jądrowej Biełojarsk w Rosji został odłączony od sieci energetycznej. Zadziałał "automatyczny system ochrony". Władze elektrowni przekonują, że to incydent, który "nie ma wpływu na bezpieczeństwo".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W elektrowni Biełojarsk pracują dwa największe na świecie reaktory neutronów prędkich
W elektrowni Biełojarsk pracują dwa największe na świecie reaktory neutronów prędkich (Wikimedia Commons CC BY)
d2flaak

Do automatycznego odłączenia czwartego, najnowszego bloku, doszło o godz. 23.51 (polskiego czasu). "Zmniejszenie mocy jednostki przeprowadzono zgodnie ze standardowym algorytmem, nie ma odchyleń od limitów i warunków bezpiecznej pracy" - stwierdzono w oficjalnym komunikacie Rosenergoatomu, rosyjskiego operatora elektrowni atomowych.

Zobacz też: Awaria w czeskiej elektrowni atomowej. 200 km od polskiej granicy

"Według międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES wydarzenie jest kwalifikowane na poziomie "zero", czyli nie ma znaczenia z punktu widzenia bezpieczeństwa" - poinformowano. Zapewniono też, że nie wykryto podwyższonego promieniowania w położonej najbliżej elektrowni miejscowości Zariecznyj.

google maps
Podziel się

Elektrownia jądrowa Biełojarsk znajduje się niedaleko Jekaterynburga. Została oddana do użytku w 1964 roku. Od początku służyła jako pole doświadczalne do testowania różnych typów reaktorów.

d2flaak

Zobacz także: Awaria elektrowni atomowej na Węgrzech. Władze uspokajają

Pierwsze dwa bloki elektroni zasilane były reaktorami termicznymi - AMB-100 i AMB-200. Oba zostały wyłączone w latach 80.

Dwa kolejne bloki zasilane są reaktorami tzw. neutronów prędkich. Pierwszy z nich - BN 600 został podłączony do sieci w 1980 roku. Drugi - BN 800 - zaledwie cztery lata temu. "Są to największe na świecie reaktory neutronów prędkich" - podkreśla w oficjalnym komunikacie Rosenergoatom.

Źródło: tass.ru, russia.liveuamap.com

d2flaak

Podziel się opinią

Share

d2flaak

d2flaak
Więcej tematów