Trwa ładowanie...

Rosja: awaria w elektrowni jądrowej w Biełojarsku

Jeden z bloków elektrowni jądrowej Biełojarsk w Rosji został odłączony od sieci energetycznej. Zadziałał "automatyczny system ochrony". Władze elektrowni przekonują, że to incydent, który "nie ma wpływu na bezpieczeństwo".

Share
Rosja: awaria w elektrowni jądrowej w BiełojarskuŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d2tlhkf

Do automatycznego odłączenia czwartego, najnowszego bloku, doszło o godz. 23.51 (polskiego czasu). "Zmniejszenie mocy jednostki przeprowadzono zgodnie ze standardowym algorytmem, nie ma odchyleń od limitów i warunków bezpiecznej pracy" - stwierdzono w oficjalnym komunikacie Rosenergoatomu, rosyjskiego operatora elektrowni atomowych.

"Według międzynarodowej skali zdarzeń jądrowych i radiologicznych INES wydarzenie jest kwalifikowane na poziomie "zero", czyli nie ma znaczenia z punktu widzenia bezpieczeństwa" - poinformowano. Zapewniono też, że nie wykryto podwyższonego promieniowania w położonej najbliżej elektrowni miejscowości Zariecznyj.

google maps
Źródło: google maps

Elektrownia jądrowa Biełojarsk znajduje się niedaleko Jekaterynburga. Została oddana do użytku w 1964 roku. Od początku służyła jako pole doświadczalne do testowania różnych typów reaktorów.

d2tlhkf

Pierwsze dwa bloki elektroni zasilane były reaktorami termicznymi - AMB-100 i AMB-200. Oba zostały wyłączone w latach 80.

Dwa kolejne bloki zasilane są reaktorami tzw. neutronów prędkich. Pierwszy z nich - BN 600 został podłączony do sieci w 1980 roku. Drugi - BN 800 - zaledwie cztery lata temu. "Są to największe na świecie reaktory neutronów prędkich" - podkreśla w oficjalnym komunikacie Rosenergoatom.

Źródło: tass.ru, russia.liveuamap.com

d2tlhkf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tlhkf
d2tlhkf
Więcej tematów