Rosja anuluje uznanie niepodległości Litwy? Wpłynęło pismo
Jewgienij Fiodorow, deputowany Jednej Rosji, skierował specjalny wniosek do Dumy Państwowej. W nim zaproponował, by uchylono postanowienie Rady Państwa ZSRR o "uznaniu niepodległości Republiki Litewskiej".
08.06.2022 16:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W roku 1991 Rada Państwa ZSRR przyjęła dekret o "uznaniu niepodległości Republiki Litewskiej". Po ponad 30 latach ten dokument stał się problemem dla Jewgienija Fiodorowa. Deputowany Jednej Rosji, partii Władimira Putina, złożył do Dumy Państwowej wniosek o anulowanie postanowienia z czasów ZSRR.
Rosja anuluje uznanie niepodległości Litwy?
Jak wyjaśnił Fiodorow w swoim projekcie ustawy, poprawki wprowadzone do rosyjskiej Konstytucji sprawiły, że "Federacja Rosyjska jest prawnym następcą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na swoim terytorium".
Rosyjski deputowany przypomniał też wyniki referendum z 1991 roku, za sprawą którego postanowiono o zachowaniu ZSRR jako "jednego państwa". - Żaden z organów państwowych nie miał uprawnień, aby zadecydować o odłączeniu się republik od ZSRR lub zakończeniu istnienia ZSRR jak jednego państwa - stwierdził Fiodorow, którego słowa cytuje Biełsat.
Deputowany Jednej Rosji wskazał, że pod koniec istnienia ZSRR funkcjonował niekonstytucyjny organ w postaci Rady Państwa, który powołał do życia Michaił Gorbaczow. Jego zdaniem, odłączenie się Litwy od reszty imperium sowieckiego powinno doprowadzić do zmiany konstytucji ZSRR, a do tego nie doszło.
W tej chwili nie jest jasne, czy rosyjski parlament zajmie się w ogóle wnioskiem złożonym przez Fiodorowa. Na razie treść dokumentu opublikowano jedynie na stronie internetowej Dumy Państwowej.
Jak zauważył Ian Bond, dyrektor "Foreign Policy", "trudno zrozumieć, w jaki sposób można uchylić rezolucję ustawodawcy, którego nie ma i państwa, które już nie istnieje".
Jewgienij Fiodorow obecnie jest nie tylko deputowanym Jednej Rosji. Stoi też na czele Ruchu Wyzwolenia Narodowego (NOD). To skrajnie prawicowa formacja, której członkowie często wyrażają niezadowolenie z faktu, iż ZSRR przeszedł do historii.
źródło: Biełsat
Czytaj także: