Trwa ładowanie...
katecheta
Piotr Barejka
13-02-2020 10:41

Rodzice mają dość katechety z Goleniowa. "Wyzywa dzieci od diabłów"

- Katecheta wyzywa dzieci od diabłów i baranów - alarmuje nas czytelniczka z Goleniowa. Pani Natalia to mama ucznia jednej ze szkół podstawowych w tym mieście. Rodzice robią wszystko, by katechetę odwołać, ale dyrekcja "oficjalnie" sprawy nie zna, a proboszcz twierdzi, że nauczyciel nie sprawia problemów. Efekt? Rodzice wypisują dzieci z religii.

Share
Rodzice mają dość katechety z Goleniowa. "Wyzywa dzieci od diabłów"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Rafał Michalowski
dxcvfem

Katecheta prowadzi lekcje religii w jednej z podstawówek w Goleniowie (woj. zachodniopomorskie). - Denerwuje mnie to, że jeszcze nikt z tym nic nie zrobił - mówi pani Natalia, której syn jest w piątej klasie. - Problemy zaczęły się po komunii mojego syna - opowiada.

Oburzona matka wymienia, co katecheta robił podczas lekcji. Miał wyzywać dzieci od "baranów" i "diabłów". Krytykował też rodziców, którzy nie mają kościelnego ślubu. - Jak widzi dzieci na stołówce, to każde im się modlić przed i po posiłku - mówi dalej pani Natalia.

Wspomina, że katecheta był oburzony, gdy tylko trójka dzieci z całej szkoły poszła na popołudniowe roraty. Napisał rodzicom maila, że cały wysiłek poszedł na marne. Później za przyjście do kościoła miał oferować czekoladę, na zachętę.

dxcvfem

Zobacz też: Borys Budka odpowiada Zbigniewowi Ziobrze: wyjątkowa hipokryzja

"Nienormalne geje i lesbijki"

Nie tylko pani Natalia jest oburzona. Matki innych dzieci również krytykują katechetę. - W którymś roku nie było balu Halloween. Bo pan katecheta powiedział, że kto przyjdzie na bal, ten jest diabłem - mówi kolejna.

Opowiada, że w zamian urządzono bal Wszystkich Świętych. Dzieci miały przebrać się za “chrześcijańskie postacie”. - Dziewczynki za aniołki, chłopcy za św. Piotra - oznajmia nasza rozmówczyni.

dxcvfem

Jak mówi, boli ją to, że musiała wypisać dziecko z religii, bo jest osobą wierzącą. Ale jej dziecko regularnie się skarżyło. Opowiadało, jak katecheta zdenerwował się na lekcji, wziął linijkę jej syna i połamał. - Mówił, że geje i lesbijki to są chorzy ludzie, nienormalne. O faszyzmie się wypowiada - opowiada dalej matka. - Jak tak można do małych dzieci?

Bo katecheta, jak mówią rodzice, prowadzi zajęcia z religii od pierwszej do ósmej klasy. - Dzieci tylko się skarżą, że ten pan jest dla nich niedobry. Ubliża im i wyrzuca z klasy - mówi.

Spotkanie? Niepotrzebne

Pani Natalia twierdzi, że katecheta już kiedyś był wezwany na zebranie z rodzicami. - Powiedzieliśmy, że chcemy porozmawiać o jego zachowaniu - opowiada pani Natalia. Ten miał uznać, że nie jest to potrzebne i wyszedł. - Rzucił tylko, że poczeka w pokoju nauczycielskim. I jak ktoś chce, to może przyjść i porozmawiać. Ale nie po to zebraliśmy się w grupie, żeby indywidualnie do niego chodzić - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Pani Natalia zdecydowała więc, że poprosi o interwencję proboszcza. Zrobiła to w momencie, gdy przyszedł do niej na kolędę. - Ksiądz otwarcie mi powiedział, że on nie ma nikogo innego do nauczania religii - mówi.

dxcvfem

- Rozmawiałam z innymi rodzicami, z różnych klas. Mówią, że problem jest - podkreśla. - Ale pani dyrektor powiedziała, że trzeba pisać do kurii, bo szkoła nie wybiera katechety - dodała. Dlatego Pani Natalia napisała w tej sprawie do kurii. Choć rzecznik kurii szczecińskiej informuje nas, że żadne pismo jeszcze nie wpłynęło.

Dyrekcja "oficjalnie" nic nie wie

Zadzwoniliśmy do szkoły, w której naucza katecheta. W sekretariacie dowiedzieliśmy się, że "oficjalnie pani dyrektor nic nie wie na ten temat", bo żadna skarga, oficjalna właśnie, nie wpłynęła. Władze szkoły twierdzą, że nie znają sprawy, nic nie wiedzą, więc nie będą się wypowiadać. Są zaskoczeni całym zamieszaniem.

Rozmawialiśmy też z księdzem proboszczem, który powiedział nam, że ktoś mu o sprawie wspominał. Podkreslił jednak, że rodzice małych dzieci chwalą katechetę, a to te starsze się z nim nie dogadają na lekcjach. Pytany o doniesienia związane z "wyzywaniem od baranów i diabłów" ocenił, że to do tego katechety nie pasuje. Podkreślił też, że katecheta naucza w szkole od wielu lat, a dopiero w tym roku niektóre dzieci zaczęły na niego narzekać. I nie widzi podstaw do tego, żeby katechetę ze szkoły usunąć.

Pani Natalia wypisała syna z religii. Podobnie jak kilkoro innych rodziców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxcvfem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxcvfem
dxcvfem
Więcej tematów