Trwa ładowanie...

Robot Opportunity wciąż szuka życia na Marsie


Przebywający od stycznia 2004
r. na powierzchni Marsa badawczy robot Opportunity dotarł, po 21
miesiącach pokonywania trudnego, pustynnego terenu, do krawędzi
dużego krateru, nazwanego przez naukowców z agencji NASA - Victoria.

Share
Robot Opportunity wciąż szuka życia na MarsieŹródło: AFP
d46g7e7

Naukowcy spodziewają się, że zbadanie formacji skalnych na stokach i we wnętrzu tego krateru dostarczy nowych, być może przełomowych, informacji na temat geologicznej przeszłości Czerwonej Planety.

Chodzi im zwłaszcza o ustalenie w jakich okresach i jak długo na powierzchni Marsa mogła występować woda w stanie płynnym - czyli środowisku, w którym mogło powstać życie.

Naukowcy z ośrodka NASA w Pasadenie, kierujący ruchami Opportunity, ustalają obecnie najbezpieczniejszą drogę dla robota wiodącą na dno krateru.

d46g7e7

Opportunity zbadał już dwa marsjańskie kratery - Eagle, w którym wylądował i Endurance, w którym spędził 6 miesięcy w 2004 r. Krater Victoria jest 40 razy większy od krateru Eagle i 5 razy od krateru Endurance.

Zarówno Opportunity jak i drugi, bliźniaczy robot - Spirit, odkryły jednoznaczne dowody występowania wody na Marsie. Wykonały też tysiące zdjęć i pomiarów oraz dostarczyły wielu bezcennych informacji naukowych.

Oba roboty, które według założeń, miały funkcjonować jedynie przez 90 dni, działają już dziesięciokrotnie dłużej. Naukowcy spodziewają się, że będą aktywne jeszcze przez rok.

d46g7e7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46g7e7
d46g7e7
Więcej tematów