Reuters: Komisja Europejska pozwie Polskę
Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – podała agencja Reuters, powołując się na swoje źródła. Powód? Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która zakłada przejście sędziów po 65. roku życia w stan spoczynku.
28.06.2018 | aktual.: 31.03.2022 11:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
– Komisja podjęła decyzję o pozwaniu – tak miał powiedzieć Reutersowi jeden z unijnych urzędników. Jak podkreśla agencja, ruch KE "jest prawdopodobnie zbyt późny, by powstrzymać usunięcie sędziów".
Z kolei według Tomasza Bieleckiego, byłego korespondenta "Gazety Wyborczej" w Brukseli i obecnego korespondenta Deutsche Welle, komisja przygotowuje się do wszczęcia postępowania przeciwnaruszeniowego. Ma do tego dojść, jeśli negocjacje z premierem Mateuszem Morawieckim na szczycie UE zakończą się fiaskiem.
- Jeśli postępowanie przeciwnaruszeniowe nie przyniesie skutku, następnym krokiem będzie pozwanie Polski do Trybunału Sprawiedliwości - cytuje Bieleckiego "Gazeta Wyborcza".
"Pilne działania"
#
W czwartek Frans Timmermans zabrał głos podczas posiedzenia komisji prawnej PE, na której trwała debata na temat praworządności w Polsce. Oświadczył, że jest świadomy, iż potrzebne są "pilne działania" w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego, którzy 3 lipca mają przejść na emeryturę. Zastrzegł jednak, że Komisja nie ustaliła jeszcze żadnych konkretów w tej sprawie.
- Nie ma powodu, żeby KE zmieniła swoje stanowisko, dalej utrzymuje się systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce - podkreślił wiceszef KE.
Sąd Najwyższy pod znakiem zapytania
#
Przypomnijmy: ustawa o Sądzie Najwyższym weszła w życie 3 kwietnia i zakłada przejście w stan spoczynku tych sędziów, którzy skończyli 65 lat. Mogą oni dalej pełnić swoje obowiązki pod warunkiem, że spełnili szereg warunków: do 2 maja mogli złożyć odpowiednie oświadczenia oraz zaświadczenia lekarskie. Co więcej, deklaracje sędziów zatwierdza prezydent.
Warto zaznaczyć, że obecnie w Sądzie Najwyższym orzeka 74 sędziów, a 27 z nich osiągnęło wiek 65 lat.
Tymczasem podczas czwartkowego Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Najwyższego przyjęto uchwały, które podważają przepisy wprowadzone przez nową ustawę o SN. Jedna z nich zakłada, że sędzia Małgorzata Gersdorf pozostanie prezesem do końca kadencji, czyli do 30 kwietnia 2020 roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: Reuters/"Gazeta Wyborcza"